Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Ideą obchodzonego od 1990 roku Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego jest prezentowanie ciekawych i cennych zabytków dziedzictwa kulturowego w swoim mieście i regionie, a przewodnicy czynią to tego dnia społecznie, mając nadzieję, że pozyskają wielu pasjonatów krajoznawstwa wśród lokalnego społeczeństwa.
Przewodnicy PTTK zaprosili mieszkańców Lublina w dniu 21 lutego 2015 roku na wycieczki „Szlakiem mieszczan lubelskich”. Wybraliśmy ten szlak, aby przybliżyć mieszkańcom Lublina historię tworzącego się w XIV wieku samorządu miejskiego, bowiem wkrótce obchodzić będziemy 700-lecie lokacji Lublina na prawie magdeburskim w 1317 roku.
Przed Starym Ratuszem w Rynku zgromadziło się w sobotnie przedpołudnie ok. 250 osób. Tu czekali na nich przewodnicy PTTK: Krystyna Basista, Mariusz Borkowski, Ewa Cisak, Anna Domaradzka, Jerzy Mleczek i Maria Wiśnioch, aby wyruszyć na trzygodzinny spacer po Starym Mieście i Śródmieściu.
Zwiedzanie zaczęliśmy od ratusza miejskiego, w którym obradowała rada miejska utworzona w 1377 roku. Tu odbywały się raz na kwartał wybory burmistrza Lublina. Jednym z nich był Sebastian Klonowic - pochodzący z Sulmierzyc w Wielkopolsce - wybierany na ten urząd czterokrotnie w latach 1594 – 1602. W Lublinie obok kariery urzędniczej rozwinął swój talent literacki, sławiąc miasto, do którego przybył w 1570 roku. W poemacie Philtron tak pisał: „to miasto darami nieba darzone obficie, godne być Boga mieszkaniem i królów siedzibą”. W Lublinie powstały także poematy: Roxolania, Żale nagrobne na ślachetnie urodzonego Jana Kochanowskiego, Worek Judaszowy oraz opis Pożaru miasta Lublina z 7 na 8 maja 1575 roku.
Uczestnicy wycieczek dowiedzieli się o działalności rajców lubelskich na przełomie XV i XVI wieku, którzy dbali o rozwój rodzimego handlu, wspierali tworzenie cechów rzemieślniczych, a także budowę świątyń i szpitali dla ubogich za murami miasta: szpitala i kościoła św. Ducha (1419-1421), szpitala św. Łazarza (XVI w.), bernardyńskiego klasztoru i kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła (1461). Najwybitniejsi rajcy byli prowizorami lubelskiej fary św. Michała Archanioła, troszczyli się o remonty, wyposażali kaplice w ołtarze i paramenty kościelne. Wśród ofiarodawców byli przedstawiciele zamożnego lubelskiego patrycjatu, jak Lubomelscy, Konopnicowie, Lemkowie, Mężykowie, posiadający okazałe kamienice w Rynku.
Podczas spaceru po Rynku Starego Miasta przewodnicy opowiadali o życiu i obyczajach mieszczan lubelskich na przełomie XVI i XVII wieku, a sgraffitowe rysunki na fasadach kamienic z lat 50-ych XX wieku i multimedialna ekspozycja w Piwnicy pod Fortuną były doskonałą ilustracją omawianych zagadnień.
Organizatorzy sobotniego spaceru składają serdeczne podziękowania dyrekcji Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, pracownikom Urzędu Stanu Cywilnego oraz administratorom kościołów św. Ducha i św. Pawła za okazaną nam życzliwość, materiały informacyjne i udostępnienie naszym turystom ekspozycji muzealnej oraz obiektów sakralnych. Dziennikarzom „Kuriera Lubelskiego", Radia Lublin, Radia eR oraz „Panoramy Lubelskiej" TVP dziękujemy za upowszechnienie informacji o wycieczkach i obchodach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego zorganizowanych przez Zarząd Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK w Lublinie.
Dokumentację fotograficzną sporządzili: Tomasz Mazurek i Paweł Zarębski.