Dzień Unii Lubelskiej

Organizatorem obchodów 447. rocznicy Unii Lubelskiej był Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin przy współpracy z Oddziałem Miejskim PTTK, Muzeum Lubelskim, Fundacją Via Jagiellonica i Filharmonią im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

Z tej okazji przewodnicy PTTK: Ewa Jezierska, Agnieszka Wójtowicz, Damian Jasiuk i Sławomir Krzyżanowski zaprosili mieszkańców Lublina na spacery w dniu 2 lipca „Śladami Unii Lubelskiej”. Na wzgórzu zamkowym uczestnicy spaceru podziwiali z Donżonu panoramę Starego Miasta, w galerii malarstwa obejrzeli obraz Jana Matejki „Unię Lubelską”, następnie udali się do Bazyliki pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, w której w dniu 1 lipca 1569 roku odprawiona była msza św. z udziałem króla Zygmunta Augusta, posłów polskich i litewskich oraz duchowieństwa, zwiedzili w Klasztorze oo. Dominikanów tzw. salę Unii Lubelskiej, skarbiec oraz wirydarz z płaskorzeźbą przedstawiającą symboliczne postaci Polski i Litwy, obejrzeli Dzwon Europy z napisem Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej 1569 – 2004, potem przeszli do kościoła pobernardyńskiego pw. Nawrócenia Św. Pawła Apostoła, kościoła pobrygidkowskiego fundacji króla Władysława Jagiełły i pod Pomnik Unii Lubelskiej, wzniesionego z inicjatywy Stanisława Staszica w 1826 r. Spacer zakończono na deptaku, przy płycie upamiętniającej wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 r.

Dokumentację fotograficzną sporządzili: Wojciech Filo, Maria Wiśnioch i Paweł Zarębski.