Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Muzeum Badań Polarnych

W szkoleniu, zorganizowanym w dniu 18 listopada w nowo utworzonym Muzeum Badań Polarnych w Puławach, uczestniczyli członkowie Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK w Lublinie: Teresa Bożek, Ewa Jezierska, Agnieszka Król, Irena Kowalczyk, Ryszard Łoziński, Patrycja Serafin oraz Marcin Turski. Z ekspozycjami zapoznali przewodników pracownicy Muzeum: dr Andrzej Pawłowski i kol. Ewa Samiec, reprezentująca jednocześnie puławskie środowisko przewodników PTTK.

Muzeum Badań Polarnych w Puławach jest młodą instytucją, działającą od 27 maja 2020 roku. Jednocześnie jest pierwszym muzeum w Polsce, dokumentującym i obrazującym historię wypraw, odkryć oraz badań obszarów polarnych, które prowadzili polscy naukowcy – polarnicy. Z sylwetkami niektórych z nich można zapoznać się w trakcie zwiedzania muzeum, przykładem jest tutaj postać prof. Aleksandra Kosiby - geografa, klimatologa, glacjologa, a także podróżnika i badacza polarnego, który w latach 1930 – 1933 był nauczycielem w słynnym puławskim gimnazjum im. ks. Adama Jerzego Czartoryskiego.

W trakcie szkolenia podkreślano, że jednym z celów muzeum jest nawiązanie do tradycji Puław jako kolebki polskiego muzealnictwa i znaczącego dziś ośrodka naukowego.
Szkolenie rozpoczęło się wykładem na temat idei muzeum oraz dotychczasowych osiągnięć instytucji. Niezwykłą scenerię stanowił panoramiczny widok zorzy polarnej umieszczony na membranie w jednej z sal wystawowych. Dopełnieniem były dwie makiety przedstawiające Polską Stację Antarktyczną im. Antoniego Dobrowolskiego oraz – będącą w budowie – Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.

Następnie przewodnicy zapoznali się z ekspozycjami w hallu budynku, gdzie prezentowane są m.in. mapy Arktyki i Antarktyki, skuter śnieżny Yamaha, używany przez polarników z Polskiej Stacji Polarnej im. Stanisława Siedleckiego w Hornsmundzie oraz za pomocą okularów 3D mogli przyjrzeć się niedźwiedziowi polarnemu, ukazanemu w naturalnym środowisku. W kolejnej sali ukazano środowisko przyrodnicze obszarów polarnych: m.in. fauna Arktyki i Antarktyki, elementy szkieletu wielorybów. Prawdziwą ozdobą tej części ekspozycji jest strój Inuity, a także inuickie narzędzia, pochodzące ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię.

W przestrzeni muzeum, w obrębie patio, prezentowana jest chatka traperska – „grenlandzki domek”, przekazany przez Instytut Oceanografii do Muzeum Narodowego w Szczecinie, które z kolei użyczyło go Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

Pracownicy muzeum opowiedzieli również o planach rozwoju placówki, w tym o będącej w trakcie organizacji sali prezentującej historię wypraw i odkryć polarnych. Ostatnim punktem szkolenia była prezentacja śmigłowca MI-2 „Jan”, będącego częścią wystawy plenerowej w otoczeniu budynku muzeum. Helikopter był używany przez polskich polarników na Stacji Polarnej im. Antoniego Dobrowolskiego na Antarktydzie, zaś jego nazwa pochodzi od imienia Jana Nagórskiego, Polaka w służbie carskiej, pierwszego na świecie pilota polarnego.

Muzeum Badań Polarnych znacząco wzbogaca listę atrakcji na obszarze tzw. „Trójkąta”: Nałęczów – Kazimierz Dolny – Puławy i jest godne polecenia turystom odwiedzającym region lubelski.

Dokumentację fotograficzną wykonał: Marcin Turski