Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Zwiedzanie dworku Wincentego Pola

Grupa przewodników PTTK zgromadziła się 8 lutego w pomieszczeniach dworku - Muzeum Wincentego Pola w Lublinie.

Muzeum gromadzi i eksponuje interesujące zbiory pamiątek związanych z literacką i geograficzną działalnością Wincentego Pola oraz członków jego rodziny.

Muzeum istnieje od 1972 roku w klasycystycznym, modrzewiowym dworku należącym niegdyś do rodziny poety. Wśród bogatych zbiorów biograficznych związanych z Polem i jego rodziną można tu obejrzeć rękopisy jego utworów, liczną korespondencję, prace malarskie jego wnuka -Juliusza Pola, zbiory kart pocztowych związanych z jego podróżami, XIX - wieczne meble a także unikalną kolekcję globusów z XIX i XX - wieku.

W sieni dworku przywitał nas kierownik  Muzeum - mgr Wiktor Kowalczyk.

W niezwykle zajmujący sposób przedstawił on genealogię rodziny, uwzględniając tło historyczne tamtych czasów. Oprowadzając po kolejnych pomieszczeniach dworku, opowiadał o losach rodziny Polów.

Pomieszczenia urządzone na wzór tych XIX - wiecznych mają niezwykły klimat, tym bardziej, że niektóre eksponaty są autentyczne - należały do rodziny Polów, jak okulary Wincentego, ramki na zdjęcia - podróżny zestaw poety, puchar otrzymany od rodaków na 50-tą rocznicę urodzin, czy portrety Pola i członków jego rodziny.

Po przejściu przez salonik, salon oraz gabinet grupa zwiedzających zeszła do pomieszczenia ekspozycyjnego, gdzie znajduje się czasowa wystawa poświęcona Powstaniu Styczniowemu.

W czterech salach wyeksponowano zbiory wcześniej pokazywane na dwóch wystawach - na Zamku Lubelskim i w Archiwum Państwowym.

Opowieść o polskim patriocie o korzeniach niemiecko - francuskich robi duże wrażenie, tym bardziej, że jest to postać nieco zapomniana.

Za upamiętnianie - serdecznie dziękujemy.

 

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: