Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

22 lutego, godz. 10.00 – 14.00 - Lubelski Szlak ks. prof. Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II.

 Przewodnicy PTTK obchodzili swoje święto razem z mieszkańcami Lublina, których zaprosili na spacer Szlakiem ks. prof. Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II, aby przed zbliżającą się kanonizacją przypomnieć postać Wielkiego Polaka, Członka Honorowego PTTK (1981) i Honorowego Obywatela Miasta Lublina (1997).

 Na spotkanie zorganizowane na Rynku Starego Miasta przybyło 150 osób. Uczestników wycieczek powitała prezes Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK Maria Wiśnioch, która złożyła wszystkim Koleżankom i Kolegom z Lublina oraz z zaprzyjaźnionych kół przewodnickich w Polsce i w krajach europejskich życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Minutą ciszy uczciliśmy ofiary starć na Majdanie w Kijowie, wyrażając naszą solidarność z narodem ukraińskim, przypominając pielgrzymkę Jana Pawła II na Ukrainę w 2001 roku.

 Na szlak wyruszyli przewodnicy z naszego Koła: Mariusz Borkowski, Ewa Cisak, Krystyna Daczka, Irena Dudek, Barbara Michalska, Jerzy Mleczek i Beata Petkiewicz. A ich pracę koordynowali, pełniąc dyżury w poszczególnych obiektach: Bożena Białopiotrowicz, Bożena Maziarz i Olga Rybołowicz. Dokumentację fotograficzną sporządzili Paweł Zarębski i Wojciech Filo.

 Trasa wycieczki wiodła do Bazyliki i  Klasztoru OO. Dominikanów - miejsca modlitwy ks. Karola Wojtyły przed relikwiami Drzewa Krzyża Świętego , Archikatedry Lubelskiej, gdzie znajdują się relikwie bł. Jana Pawła II. Następnie udaliśmy się do Klasztoru Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, w którym ks. Karol Wojtyła często zatrzymywał się na nocleg, a w kaplicy odprawiał mszę św. Po drodze na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II pokazaliśmy dom rodzinny przy Krakowskim Przedmieściu nr 62 siostry Marty od Jezusa (Kazimiery Wołowskiej), którą Ojciec Święty beatyfikował w 1999 roku, a następnie  Bibliotekę KUL. Ks. Wojtyła często korzystał z bogatego księgozbioru i spotykał się z  pracownikami naukowymi. Ważnym miejscem Jego pracy naukowej był Katolicki Uniwersytet Lubelski. W latach 1954 - 1978 był wykładowcą i kierownikiem Katedry Etyki na Wydziale Filozoficznym KUL, uczestniczył w uroczystościach milenijnych w 1966 roku, w licznych Kongresach Teologicznych i Filozoficznych, współpracował z redakcją Roczników Filozoficznych KUL, organizował w Uniwersytecie dyskusję nad publikacjami Jego autorstwa: „Osoba i czyn” (wydana w Krakowie), „Miłość i odpowiedzialność” (wydana przez Towarzystwo Naukowe KUL).

 Jako papież odwiedził Lublin w dniu 9 czerwca 1987 roku; spotkał się wówczas z pracownikami naukowymi i studentami KUL, modlił się w Archikatedrze Lubelskiej oraz przy Mauzoleum z prochami ofiar obozu koncentracyjnego na Majdanku, a na Czubach, przed kościołem Św. Rodziny, odprawił Mszę Św. i udzielił sakramentu święceń kapłańskich 50 diakonom z archidiecezji lubelskiej.

 O związkach ks. profesora Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II z  Katolickim Uniwersytetem Lubelskim opowiadali uczestnikom spaceru pracownicy Muzeum Uniwersyteckiego Historii KUL. Pod ich kierunkiem zwiedziliśmy wystawę muzealną, salę wykładową nr 208, Instytut Jana Pawła II powołany do istnienia w 1982 roku uchwałą Senatu KUL oraz kościół akademicki, w którym od stycznia 2012 roku znajdują się relikwie Bł. Jana Pawła II.

 Na zakończenie spaceru każdy uczestnik otrzymał obrazki ze zdjęciem bł. Jana Pawła II oraz pamiątkowe plakietki z nazwą szlaku, z Logo Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

 Zarząd Koła Przewodników składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wycieczek w dniu naszego święta – Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego: Pani Iwonie Pachcińskiej, Urszuli Jankiewicz-Dzierżak, Lilianie Kycia i Ewie Kuli - pracownikom Muzeum Uniwersyteckiego Historii KUL, Ojcu Grzegorzowi Kluzie - Przeorowi Klasztoru OO. Dominikanów, Ks. Adamowi Lewandowskiemu - Proboszczowi Parafii Archikatedralnej, Siostrze Benignie Kania - Przełożonej Klasztoru Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej oraz dziennikarzom „Kuriera Lubelskiego”, „Dziennika Wschodniego”, „Mojego Miasta Lublin”, „Gazety w Lublinie”, Panoramy Lubelskiej”, Radia Lublin”, „Radia eR” i „Radia Centrum” za życzliwą współpracę i popularyzację naszego przedsięwzięcia.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: