Wyjazd do Nadrzecza i Biłgoraja

Wycieczkę krajoznawczą dla przewodników w dniu 22 czerwca do Domu Służebnego Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu oraz do Biłgoraja przygotowali i pilotowali Kol. Krystyna Głowniak i Kol. Stanisław Santarek.

W Nadrzeczu zostaliśmy powitani niezwykle ciepło przez Alicję Szmidt, która oprowadziła nas po Ośrodku. Obejrzeliśmy wystawę obrazów Kol. Krystyny Głowniak oraz wszystkie obiekty znajdujące się na terenie Fundacji Kresy. Urzekła nas niezwykle twórcza działalność Fundacji prowadzonej przez Alicję i Stefana Szmidtów. Organizowane przez nich liczne spektakle, wieczory poetyckie, koncerty oraz wystawy polskich i zagranicznych malarzy gromadzą zawsze wielu sympatyków i koneserów sztuki. Pijąc kawę i racząc się ciastami, które przygotowały Koleżanki przewodniczki, podziękowaliśmy Pani Alicji za staropolską gościnność. Solenizantkom imieninowym – Alicji Szmidt i Alicji Kwiecińskiej oraz Staszkowi Santarkowi, który obchodził 50-lecie pracy przewodnickiej złożyliśmy życzenia. A na zakończenie miłego spotkania nasza Kol. Alicja uraczyła nas koncertem fortepianowym. W drodze do Biłgoraja zwiedziliśmy kapliczkę, a w niej drogę krzyżową autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Był częstym gościem państwa Szmidtów, którzy udostępnili artyście jedną z chat na pracownię.

W Biłgoraju obejrzeliśmy widowisko „Pożegnanie sitarzy” w reż. Stefana Szmidta i wyroby rękodzieła artystycznego, degustowaliśmy zakupione specjały: pieróg biłgorajski, miody i sery. Pełni wrażeń i doznań estetycznych wróciliśmy do Lublina.

tekst: Maria Wiśnioch