Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Noc Kultury 2014

Noc Kultury obfitowała w tym roku w 200 różnych wydarzeń kulturalnych. Przewodnicy PTTK, przebrani w stroje z epoki, zaproponowali mieszkańcom Lublina 4 spacery: po ul. Zamojskiej oraz szlakiem lubelskich wodociągów, browarów Vettera i wolnomularzy.

Marcin Turski  w roli inż. Adolfa Weisblatta opowiadał o staropolskim wodociągu z 1506 roku i sieci wodociągowej z końca XIX wieku. Trasa wiodła z Pl. Wolności przez Dolną Panny Marii do MPWiK przy ul. Piłsudskiego, gdzie uczestnicy zwiedzili ekspozycję historyczną i otrzymali materiały promocyjne.

Krzysztof Szyszka - w stroju browarnika, z kuflem do piwa - opowiadał o rodzinie Vetterów, przemysłowcach i filantropach. Uczestnicy zwiedzili Szkołę Handlową założoną przez Juliusza i Augusta Vetterów oraz dawny browar Karola Rudolfa Vettera przy ul. Bernardyńskiej. Tu pod kierunkiem Jarosława Głąba, pracownika Browarów Lubelskich S.A., zwiedzili wystawę historyczną i degustowali nowy gatunek piwa.

Mariusz Borkowski - ubrany we frak, w kołnierz wolnomularski, trzymający  symbole masońskie, m.in. ekierkę - poprowadził grupę do dawnej loży masońskiej „Wolność Odzyskana” na Korcach, działającej w latach 1817 - 1823. Mieściła się ona w pałacu, należącym do Łańcuchowskich. Od 1852 roku do chwili obecnej należy do kurii metropolitalnej. Przy ul. Misjonarskiej zachował się pałacyk i pracownia architektoniczna Franciszka Papiewskiego, związanego z wolnomularstwem.

Elżbieta Kocyła - w roli Róży Szperowej, nauczycielki Żydowskiego Gimnazjum przy ul. Zamojskiej - opowiadała historię szkoły działającej w latach 1916 – 1933 i obiektów usytuowanych przy tej ulicy. Znajdowały się tu w XVII wieku pałace Wrońskich, Sapiehów i zbór ariański, w XVIII został zbudowany Kościół oo. Misjonarzy i Seminarium Duchowne, a na przełomie XIX i XX wieku powstały małe zakłady produkcyjne: fabryka powozów Stefana Gąsiorowskiego (nr 16), młyn do mielenia cykorii Chaima Freitaga i wytwórnia wód gazowych (nr 20). Spacer zakończył się na moście żeliwnym zbudowanym w 1906 roku przez inż. Mariana Lutosławskiego.  

Dokumentację fotograficzną ze spacerów ulicami Bernardyńską, Dolnej Marii Panny i Zamojską sporządzili: Wojciech Filo, Tomasz  Mazurek, Maria Wiśnioch i Paweł Zarębski.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: