Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Zwiedzanie MPWiK

Jesienny cykl szkoleń rozpoczęliśmy w dniu 12 września 2014 roku zwiedzaniem wystawy w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji przy ul. J. Piłsudskiego. Naszym przewodnikiem był pan Marek Kalamon, pracownik MPWiK, który niezwykle interesująco opowiedział nam o dziejach lubelskiego wodociągu.

Lublin mógł się poszczycić położeniem rur wodociągowych na początku XVI w. W 1506 roku rajcy - po uzyskaniu zgody króla Kazimierza Jagiellończyka na budowę sieci wodociągowej - podpisali umowę w tej sprawie z rurmistrzem Janem. Staropolski wodociąg działał w Lublinie do 1673 roku, kiedy to został zdemontowany ze względu na wysokie koszty  jego utrzymania  po wojnach kozackich i szwedzkich.

Następnie, przez ponad 200 lat, mieszkańcy grodu nad Bystrzycą korzystali ze studzien.

Budowa linii kolejowej w 1877 roku wpłynęła na rozwój przemysłu. W związku z tym wzrósł popyt na wodę. W 1899 roku miasto podpisało kontrakt z inż. Adolfem Weisblatem na budowę nowożytnego wodociągu.  Woda popłynęła z 3 studzien do zakładów produkcyjnych, domów oraz budek, w których była sprzedawana. Na dawnym Pl. Bernardyńskim (ob. Pl. Wolności) wybudowano Wieżę Ciśnień, stanowiącą centralną część sieci wodociągowej. Miejsce po niej upamiętniono ciemną kostką brukową, a w 2004 roku w centrum placu postawiono fontannę w kształcie historycznej budowli.  

Kolejna nowoczesna sieć wodociągowo-kanalizacyjna z Wieżą Ciśnień przy Al. Racławickich została zbudowana w latach 1924 - 1929 przez amerykańskie Towarzystwo Ulen and Company. Po wojnie została zmodernizowana i rozbudowana. Obecnie na terenie miasta działa 7 stacji wodociągowych: Prawiedniki, Zembrzyce, Wrotków, Dziesiąta, Sławinek, Bursaki i Centralna.

Na wystawie w MPWiK, urządzonej w latach 90-ych, obejrzeliśmy drewnianą rurę wodociągową z XVI w. oraz liczne znaleziska archeologiczne wydobyte z ziemi podczas naprawy sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie miasta.

W imieniu przewodników uczestniczących w szkoleniu składamy serdeczne podziękowania pracownikom MPWiK: pani Dorocie Obarze i panu Markowi Kalamonowi za zorganizowanie zwiedzania wystawy poświęconej lubelskim wodociągom.

Dokumentację fotograficzną z wizyty w MPWiK sporządzili: Tomasz Mazurek i Marcin Turski.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: