Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Wizyta w Browarze

W sobotę 19 października zwiedziliśmy pomieszczenia poprodukcyjne dawnego Browaru Karola Rudolfa Vettera przy ulicy Bernardyńskiej 15.

Historia zakładu Perła – Browary Lubelskie S.A sięga 1844 roku. Wówczas Karol Rudolf Vetter kupił za okazyjną cenę zabudowania dawnego kościoła św. Kazimierza i klasztoru Reformatów przy ulicy Bernardyńskiej. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac adaptacyjnych uruchomił najpierw w roku 1854 destylarnię wódek słodkich, a rok później browar, który pierwszy na Lubelszczyźnie produkował piwo bawarskie. Wybitny przemysłowiec stale rozwijał produkcję, a dzięki zainstalowaniu w roku 1881 maszyny parowej jego zakłady stały się największymi tego typu na Lubelszczyźnie. W 1860 roku na wystawie rolniczej K.R. Vetter otrzymał za swoje wyroby list pochwalny, a na wystawie w Warszawie - srebrny medal.

Po śmierci nestora rodu jego majątek przypadł synom Augustowi i Juliuszowi Vetterom. Zarówno oni jak i ich spadkobiercy z powodzeniem kontynuowali dzieło założyciela browaru.

W 1948 roku browar został upaństwowiony i wszedł w skład Lubelskich Zakładów Piwowarsko – Słodowniczych w Lublinie. Przedsiębiorstwo dwukrotnie jeszcze zmieniało nazwę, a od roku 1993 posiada status spółki akcyjnej.

Obecnie Perła – Browary Lubelskie S.A. jest jednym z największych regionalnych producentów piwa w Polsce. Produkuje kilkanaście gatunków piwa stale unowocześniając produkcję i poszerzając asortyment. Chmiel używany przez Browar pochodzi z Lubelszczyzny.

W podziemiach poprodukcyjnych została urządzona wystawa, po której oprowadziła nas pani Magda Bielska. Założyliśmy kaski, wzięliśmy latarki i wyruszyliśmy w podziemia Browaru. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali z kadziami drożdżowymi, gdzie hodowano kiedyś szczepy drożdży dodawane do brzeczki chmielowej. Następnie szlak prowadził przez kręte przejścia i sale związane z produkcją piwa m.in. suszarnię chmielu, przechowalnię słodu i kadzie fermentacyjne. Interesujące były gabloty ze starymi etykietami piwa i dokumentami Browaru.

Na koniec czekała nas niespodzianka! Degustacja piwa Porter i Zwierzyniec w obszernej podziemnej sali.

Zwiedzanie Browaru utrwalili na fotografiach Marcin Turski i Paweł Zarębski. 

 

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: