Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

96. rocznica Święta Niepodległości

Jak co roku przewodnicy PTTK uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości zorganizowanych przez Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze lubelskiej, którą odprawił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Myślą przewodnią jego homilii był fragment Pieśni XII Jana Kochanowskiego: A jeśli komu droga otwarta do nieba – tym, co służą Ojczyźnie. Wśród licznych pocztów sztandarowych był również poczet Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK reprezentowany przez Beatę Cioczek, Elżbietę Traczyk i Mariusza Borkowskiego.

Oficjalna część uroczystości miała miejsce na pl. Litewskim, gdzie po odegraniu hymnu narodowego i wciągnięciu na maszt flagi państwowej, wystąpił wojewoda lubelski Wojciech Wilk. Zwrócił on uwagę na potrzebę refleksji nad wymiarem patriotyzmu, do jakiej skłaniają święta narodowe, które powinny jednoczyć Polaków. Następnie został odczytany Apel Pamięci, a po nim odbyła się musztra paradna, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej, defilada kompanii honorowych i przejazd kawalerii konnej oraz pojazdów historycznych. Na zakończenie uroczystości poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza. W imieniu naszego środowiska wiązankę kwiatów złożyli: prezes Oddziału Miejskiego PTTK Andrzej Wasilewski, prezes Koła Przewodników Miejskich i Terenowych Maria Wiśnioch i przewodnik Paweł Zarębski.  

Po południu na mieszkańców Lublina czekało wiele atrakcji. Mogli oni uczestniczyć w Miejskiej Grze Niepodległościowej przygotowanej przez Lubelski Hufiec Harcerzy "Baszta" ZHR lub w wycieczkach z przewodnikami PTTK Lubelskim Szlakiem Niepodległości.

Lublin był ważnym ośrodkiem konspiracji w latach okupacji austriackiej 1915 – 1918. Tu działały liczne oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej, a jej członkami byli m.in. poetka Franciszka Arnsztajnowa, pisarz Andrzej Strug (późniejszy wiceminister propagandy w rządzie Ignacego Daszyńskiego, następnie senator RP), Józef Jaroszewicz - mąż wnuczki Stanisława Moniuszki czy lekarz Aleksander Jaworowski – przyjaciel Bolesława Prusa.

Natomiast w 1918 roku Lublin przez tydzień pełnił rolę tymczasowej stolicy niepodległego państwa.

Trasa - opracowana przez Marię Wiśnioch i Ewę Jezierską-Serafin – prowadziła do miejsc pobytu Józefa Piłsudskiego w Lublinie, który bywał tutaj w latach 1902 – 1924 jako działacz PPS, dowódca I Brygady Legionów Polskich, Naczelny Wódz i Marszałek Polski.

W kamienicy państwa Krotowskich przy ul. Gubernatorskiej 5 uczestniczył w konspiracyjnym zebraniu działaczy PPS (1902), w hotelu „Janina” (ob. Kuratorium Oświaty) razem z legionistami fetował zwycięstwo po bitwie z Rosjanami pod Jastkowem (3 sierpnia 1915 r.), w pałacu gubernatorskim rozmawiał z władzami okupacyjnymi na temat Legionów i przyszłości państwa polskiego (1916 – 1917), w kinie „Corso” wygłosił odczyt podczas III Zjazdu Legionistów (10 sierpnia 1924), w Ratuszu spotykał się z zarządem miasta (1916, 1920). Zawsze podczas pobytów w Lublinie zatrzymywał się na odpoczynek w ulubionym hotelu „Victoria” przy Krakowskim Przedmieściu, spotykał się z działaczami POW i legionistami w Gospodzie Legionistów przy ul. Namiestnikowskiej, a wieczorem oglądał spektakle w Teatrze im. J. Osterwy.

Uczestnicy spaceru zwiedzili d. pałac Lubomirskich przy Pl. Litewskim, w którym 7 listopada 1918 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. W jego skład weszli przedstawiciele: Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej, Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego "Wyzwolenie", Polskiej Organizacji Wojskowej i Stronnictwa Niezawisłości Narodowej. W auli im. Ignacego Daszyńskiego przewodnicy odczytali postulaty „rządu lubelskiego”.

Spacer zakończono przy ratuszu, na którym znajdują się tablice poświęcone legionistom. Tu 70 uczestników wycieczki zaśpiewało pieśni legionowe o Pierwszej Kompanii Kadrowej i Pierwszej Brygadzie Legionów.

Dokumentację fotograficzną ze spaceru Szlakiem Niepodległości sporządzili: Tomasz Mazurek, Barbara Wasilewska i Paweł Zarębski.

 

 

 

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: