Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Szkolenie w Muzeum Apteki

Interesujące szkolenie dla przewodników PTTK odbyło się  w Aptece Muzeum "CEFARM Lublin" S.A. w dniu 16 stycznia 2015 r. Sala Historyczna Farmacji Lubelszczyzny została powołana do życia w 1975 roku w budynku przy ul Bramowej, a od 1988 roku siedzibą muzeum jest kamienica przy ul. Grodzkiej 5a.

Apteka Muzeum zajmuje dwie sale. W pierwszej urządzona została sala ekspedycyjno-recepturowa. Znajdują się w niej stylowe meble z II połowy XIX wieku, wśród nich m.in. szafa ekspedycyjna z półkami, oszklona szafka biblioteczna oraz stół ekspozycyjny. W szafkach stoją pojemniki i opakowania. W ich skład wchodzą naczynia ze szkła kryształowego, mlecznego, kolorowego, butelki, słoiczki o różnych kształtach i ciekawych zdobieniach. W naczyniach drewnianych przechowywano zioła i substancje pochodzenia zwierzęcego, w ceramicznych - olejki i wina, w szklanych i fajansowych – pozostałe składniki leków, w tym narkotyki i trucizny. Oprócz pojemników w tej izbie wyeksponowane są narzędzia apteczne. Wśród nich można znaleźć inhalatorki, moździerze, gilotynki.

Druga sala Apteki-Muzeum jest rekonstrukcją izby o charakterze laboratoryjno-magazynowym. Znajduje się w niej bogata kolekcja wag. Oprócz tego można tutaj zobaczyć jak wyglądały dawne recepty, etykietki naklejane na gotowe leki i inne dokumenty używane w aptekarstwie.

Z historią lubelskiej farmacji zapoznał nas magister farmacji Zbigniew Rudzki, udzielając obszernych informacji na liczne pytania przewodników. Dokumentację fotograficzną ze szkolenia sporządził Kol. Tomasz Mazurek.

Polecamy wszystkim turystom Aptekę Muzeum, która jest udostępniana zwiedzającym w okresie kwiecień – październik od środy do soboty w godz. 11-15.30, w pozostałych miesiącach w godz. 10-14.30. Zwiedzanie Muzeum jest nieodpłatne.

Tekst opracowany na podstawie informacji na stronie: www.museo.pl

 

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: