Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

XXXI Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

Organizatorem 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodników Turystycznych w Częstochowie było Koło Przewodników PTTK w Sanoku. Program krajoznawczy i pielgrzymkowy był niezwykle interesujący. Przewodnicy sanoccy przygotowali prezentacje pokazujące swój region i wędrówki ks. Karola Wojtyły z młodzieżą po Ziemi Sanockiej i Bieszczadach. Wyjątkowy charakter pielgrzymki podkreślił ks. bp Krzysztof Zadarko, od 2014 roku przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w Komisji Episkopatu Polski. W spotkaniu na Jasnej Górze uczestniczyło 1 100 osób z 80 kół i klubów z Polski, w tym 14 przewodników PTTK z Lublina (fot.43 – 65). 

W drodze do Częstochowy zwiedziliśmy odrestaurowaną Kolegiatę Opatowską pw. św. Marcina, z wystrojem od romańskiego stylu do baroku. Na uwagę zasługuje renesansowy nagrobek kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego z płaskorzeźbioną i grawerowaną płytą tzw. „lamentem opatowskim” (fot. 1 – 15). Z okien autokaru podziwialiśmy w Ujeździe ruiny XVII-wiecznego zamku  Krzyżtopór Krzysztofa Ossolińskiego herbu Topór (fot.16 – 17).

Na dłużej zatrzymaliśmy się w pałacu Kurozwęckich, który w XVIII wieku przeszedł w ręce Lanckorońskich, a następnie Sołtyków. W parku zachowały się pawilony ogrodowe zaprojektowane przez Ferdynanda Naxa, który działał również w Nałęczowie. Ostatnimi właścicielami zespołu pałacowo-parkowego byli Popielowie. Na wystawie zgromadzono obrazy właścicieli oraz liczne pamiątki po nich (fot. 18 – 28).

W Wiśniowej wstąpiliśmy do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego i św. Ducha, który ufundował hrabia Karol Tarło w 1680 roku. Tu została złożona urna z sercem kanonika Hugona Kołłątaja - publicysty politycznego, współtwórcy Konstytucji 3 Maja. Wieś należała od 1776 do jego brata Rafała Kołłątaja ożenionego z kasztelanką sanocką Grabowską z Tarłów (fot. 29 – 32).

Po obiedzie udaliśmy się  do Piotrkowic, gdzie znajduje się Sanktuarium MB Loretańskiej z wyoraną z ziemi łaskami słynącą figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem (z ok. 1400 r.). Dawny klasztor pobernardyński użytkowany jest od 1970 roku przez oo. karmelitów bosych. Kościół późnorenesansowy jednonawowy z 1690 r. posiada sklepienie kolebkowe z dekoracją stiukową. W prezbiterium kościoła ustawiono bogato zdobiony rokokowy ołtarz z obrazem „Zwiastowania NMP” Franciszka Lekszyckiego, w nawie - barokową ambonę w kształcie okrętu z XVII wieku, a w bocznej kaplicy - barokowy marmurowy nagrobek Rokszyckich z 1657 r. – fundatorów kościoła Zwiastowania NMP (fot. 33 – 42).

Trasę wycieczki oraz materiały szkoleniowe dla każdego uczestnika wyjazdu pielgrzymkowego opracował Kol. Stanisław Santarek. Dokumentację fotograficzną sporządzili: Wiesław Wiącek, Maria Wiśnioch, Paweł Zarębski.

„Z MARYJĄ SZLAKAMI NAWRÓCENIA”

  • PIĄTEK 6 MARCA

16:00 – I część rekolekcji – Kaplica św. Józefa

Nauki rekolekcyjne prowadzi ks. Piotr Bartnik – proboszcz parafii p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Górzance, przewodnik beskidzki.

16:20 – Msza św. z homilią rekolekcyjną.

17:20 – Droga Krzyżowa – przewodnicy sanoccy.

21:00 – Apel  Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej.

  • SOBOTA 7 MARCA

5:30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu N.M.P. – Kaplica Matki Bożej.

6:00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu.

8:00 – II część rekolekcji – Kaplica św. Józefa

Nauki rekolekcyjne prowadzi ks. prałat dr Andrzej Skiba proboszcz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Sanoku.

8:30 – Msza św. za zmarłych przewodników i zakończenie rekolekcji.

11:30 – 12:30 – Zgłaszanie grup pielgrzymkowych, pobranie materiałów promocyjnych.

12:30 – Zbiórka pocztów sztandarowych przy tylnym wejściu do Kaplicy św. Józefa.

12:45 – Wprowadzenie pocztów sztandarowych, hymn przewodnicki, powitanie gości.

13:00 – Wystąpienia zaproszonych gości.

13:30 – Prelekcje:

  • Św. Jan Paweł II na bieszczadzkich szlakach – Stanisław Sieradzki – przewodnik beskidzki, wiceprezes Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku.
  • Teologia ikony, biblijne przesłanie ikonostasu – ks. Marek Wojnarowski – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Przemyślu.
  • DiaporamaBieszczady Góry mych marzeń i snów” – Monika Kowalczyk, przewodnik beskidzki, członek Zarządu Koła Przewodników PTTK w Sanoku.

16:30 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich – przygotowana przez ks. prof. dr hab. Kazimierza  Bełcha – Duszpasterza ds. Turystyki Archidiecezji Przemyskiej.

18:20 – Wprowadzenie sztandarów do Kaplicy Matki Bożej.

18:30 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej.

19:30 – Modlitewne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej.

21:00 – Apel Jasnogórski.

  • NIEDZIELA 8 MARCA

5:30  - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP – Kaplica Matki Bożej.

6:00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu.

7:50 – Wprowadzenie pocztów sztandarowych do Bazyliki.

8:00 – Msza Św. w Bazylice pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego J.E. abp. Józefa Michalika(oprawa muzyczna - zespół Soul z parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Sanoku pod kierownictwem dr Moniki Brewczak).

9:00 – Spotkanie w  Auli o. A. Kordeckiego.

9:50 – Prelekcje:

  • Święci ziemi sanockiej – ks. prałat dr Andrzej Skiba - proboszcz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Sanoku.
  • Zabytki architektury sakralnej w historycznej ziemi sanockiej – dr Hubert Ossadnik – przewodnik beskidzki, starszy kustosz dyplomowany Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
  • Koncert zespołu Soul z parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Sanoku pod kierownictwem dr Moniki Brewczak.

11:30 – Wystąpienia zaproszonych gości, podsumowanie pielgrzymki.

12:00 – Anioł Pański.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: