Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

XXVII Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

Hasłem tegorocznej pielgrzymki przewodników na Jasną Górę były słowa Prymasa Tysiąclecia Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego "Per Mariam - Soli Deo".
Warszawscy Przewodnicy Miejscy i Terenowi PTTK przygotowali pod kierunkiem swojego duszpasterza ks. prałata Józefa Hassa program rekolekcji oraz prelekcje "Z dziejów warszawskich pielgrzymek na Jasną Górę", Madonny Warszawy" i "Ogrody Warszawy z historią w tle".

Organizatorzy ogłosili, że Episkopat Polski na Konferencji w dniach 28-29 września 2010 r. ustanowił nowym patronem przewodników turystycznych św. Rafała Archanioła. Mszę św. koncelebrowaną w intencji przewodników odprawił ks. bp Ryszard Karpiński, duchowy opiekun pielgrzymek przewodników na Jasną Górę w latach 1985-1996, w asyście ks. abp Edmunda Piszcza (b. opiekuna pielgrzymek w latach 1997-2005) i obecnego duszpasterza ks. bp Edwarda Janiaka.

W czasie sesji przewodnickiej głos zabrali Lech Drożdżyński, prezes ZG PTTK i Stanisław Kawęcki, przewodniczący Komisji Przewodnickiej ZG PTTK. Ogółem w pielgrzymce wzięło udział ok. 900 osób z 79 kół, w tym 14 osób z lubelskiego koła. W drodze do Częstochowy i powrotnej do Lublina zwiedziliśmy 10 kościołów w Tarłowie, Tarczku, Bodzentynie, Kurzelowie, Żytnie, Gidlach, Goleniowie i Jędrzejowie oraz zbór ariański w Silniczce i wczesnoklasycystyczny pałac w Szczekocinach wzniesiony w XVIII w. przez Ferdynanda Naxa dla Franciszka i Urszuli z Morsztynów Dembińskich. Historię zabytkowych świątyń i rezydencji pałacowych opracował Stanisław Santarek, wyjazd zorganizował Jerzy Mleczek.
Organizatorem 28. Pielgrzymki w dniach 2-4 marca 2012 roku będą przewodnicy z Krakowa.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: