Pożegnanie śp. Danuty Wójcik

Z głębokim bólem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 17 grudnia br. zmarła w wieku 89 lat nasza Koleżanka – przewodnik miejski i terenowy - śp. Danuta Wójcik z d. de Fleury, pochodząca z Wołomina, ale z Lublinem związana rodzinnie i zawodowo.

Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej swoją wiedzę historyczną łączyła z krajoznawstwem i turystyką regionalną. Przez blisko 50 lat, od 1966 roku, była członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, dopóki choroba uniemożliwiła jej kontakty z tą organizacją.  Z pasją oprowadzała turystów z kraju i z zagranicy – w języku bułgarskim i francuskim – po Lublinie, Kazimierzu Dolnym i Puławach, po nekropoliach i miejscach pamięci narodowej.

Środowisko przewodnickie doceniało jej zaangażowanie, pasję i wieloletnią pracę społeczną w Zarządzie Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Mikołaja Stanisława Pajdowskiego. W Kole pełniła funkcje sekretarza i wiceprezesa, a w Komisji Rewizyjnej Koła – wiceprezesa, a następnie prezesa. Angażowała się w kształcenie nowych przewodników, działała w Komisji Szkoleniowej oraz przewodniczyła Komisji Kontroli, udzielając merytorycznych wskazówek adeptom sztuki przewodnickiej.

Za wieloletnią pracę i promocję turystyki i krajoznawstwa w regionie otrzymała srebrną odznakę „Zasłużony dla Miasta Lublina”, złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, złotą Odznakę Honorową PTTK.

W 1979 roku, kiedy zostało otwarte Muzeum Wsi Lubelskiej, została zatrudniona na stanowisku kierownika działu naukowo-oświatowego, sprawując pieczę m.in. nad przewodnikami muzealnymi, tu pracowała do przejścia na emeryturę. Zapamiętamy Ją jako Osobę życzliwą, wspaniałego mentora,  potrafiącego przekazywać wiedzę o mieście i regionie młodej kadrze przewodnickiej i turystom.

Rodzinie Zmarłej składamy wyrazy szczerego współczucia, łącząc się w bólu i modlitwie w czasie nabożeństwa żałobnego odprawionego w dniu 22 grudnia o godzinie 12.00 w kaplicy cmentarnej pw. Wszystkich Świętych przy ul. Lipowej.

Zarząd Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK