Pożegnanie śp. Bibianny Laskowskiej

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 maja 2022 roku zmarła po długiej chorobie nasza Koleżanka Bibianna Laskowska z domu Baka, przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Przez większy okres swojego życia była związana z Lubelszczyzną, urodziła się w 1933 roku w Biłgoraju. W czasie okupacji rodzice: Józef i Marianna Baka oraz ich 3 córki i urodzony w 1940 roku syn Wojciech przebywali w Lublinie. Kiedy Jej ojciec znalazł zatrudnienie w Lubelskich Zakładach Piwowarsko-Słodowniczych przy ul. Bernardyńskiej rodzina zamieszkała w przydzielonym im służbowo mieszkaniu w dawnym Pałacu Sobieskich.

Bibianna uczęszczała w Lublinie do Szkoły Powszechnej i Liceum Ogólnokształcącego, które prowadziły siostry Urszulanki. Następnie podjęła studia prawnicze na UMCS, a w latach 50-ych z mężem Ryszardem Laskowskim wyjechała na Śląsk, gdzie urodziły się córki: Jolanta i Beata. Po powrocie w 1968 roku do Lublina zainteresowała się historią miasta i w 1976 roku uzyskała uprawnienia przewodnika miejskiego PTTK, oprowadzając  turystów po Lublinie, Nałęczowie, byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku, a następnie przez wiele lat do 2011 roku pracowała jako przewodnik w Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie opowiadała zwiedzającym o dawnym życiu wsi, dworów oraz miasteczek, o zwyczajach, obrzędach i tradycjach minionej epoki. Aktywnie uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach przewodnickich, sesjach jubileuszowych, krajoznawczych.

Kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych Oddział Miejski PTTK w Lublinie wystąpił z inicjatywą inwentaryzacji lubelskiej zabytkowej nekropolii, powołany został zespół redakcyjny, do którego  weszli członkowie PTTK: Bogdan Kotowski, Krystyna Kucharska i Bibianna Laskowska oraz historycy Małgorzata Gmiter i Leon Popek, opracowali oni przewodnik po „Cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Lipowej wydany w 1990 roku przez Krajową Agencję Wydawniczą. Przez wiele lat uczestniczyła też w kweście organizowanej przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

W uznaniu zasług za popularyzowanie krajoznawstwa i dziedzictwa kulturowego Lublina i regionu Bibianna Laskowska została wyróżniona dyplomami Oddziału Miejskiego PTTK, Zarządu Głównego PTTK, złotą odznaką Za opiekę nad zabytkami (1987), złotą odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2005), odznaką Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1989) i Medalem Prezydenta Miasta Lublina (2007).

Lubelskie środowisko przewodnickie zapamięta Ją jako osobę niezwykle życzliwą, pogodną i uczynną.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w piątek, 27 maja, o godzinie 10.00 w kaplicy cmentarnej pw. Wszystkich Świętych przy ul. Lipowej w Lublinie.

Córkom, wnuczkom i prawnukom składamy wyrazy głębokiego współczucia

Zarząd Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Mikołaja S. Pajdowskiego

Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie