Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Benefis Krystyny Basistowej

Krystyna Basista obchodziła 30 lipca 2022 roku Jubileusz 90. Urodzin i 35-lecia działalności w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. Z tej okazji w dniu 12 sierpnia w Cukierni Chmielewskiego zorganizowano spotkanie z Jubilatką w gronie przyjaciół z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Laudację urodzinową wygłosiła Maria Wiśnioch-Filo, prezes Koła Przewodników, przypominając drogę życiową Jubilatki, jej działalność w PTTK. Życzenia i podziękowanie za kreatywną działalność turystyczno-krajoznawczą złożyli Jubilatce: Tadeusz Sobieszek - Członek Honorowy PTTK, przedstawiciele Zarządu Oddziału Miejskiego PTTK im. A. Janowskiego w Lublinie, Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Lubelskiego oraz Koleżanki i Koledzy z Koła Przewodników PTTK. Jubilatce wręczono kwiaty, upominki oraz dedykowane jej wiersze.

Krystyna Basistowa - historyk sztuki, nauczyciel, bibliotekarka, muzealnik - w 1987 roku uzyskała uprawnienia przewodnika miejskiego po Lublinie i terenowego po tzw. trójkącie turystycznym: Kazimierzu Dolnym – Nałęczowie i Puławach, a w 2001 roku – pilota wycieczek.

Wiedza, takt i życzliwość okazywana działaczom PTTK zaowocowała propozycją pracy społecznej w 2003 roku w Zarządzie Koła Przewodników PTTK jako wiceprezes ds. szkoleń, wcześniej od 1994 roku działała w Komisji Rewizyjnej Koła, w której przez 10 lat pełniła funkcję wiceprezesa.

Kol. Krystyna aktywnie współpracuje z Zarządem Koła i Zarządem Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie, którego jest członkiem od 2017 r. Oddział powierzał jej szkolenie kandydatów na przewodników turystycznych i kadry programowej PTTK. W  latach 2010 – 2020 na kursach wygłaszała dla przewodników oraz przodowników turystyki pieszej i organizatorów turystyki odczyty o historii i kulturze polskiej, architekturze, walorach krajoznawczych regionu lubelskiego, o współczesnych inwestycjach miejskich i regionalnych oraz prowadziła zajęcia terenowe. Poza tym stale włącza się do społecznych wydarzeń na rzecz mieszkańców Lublina, oprowadzając ich szlakami miejskimi z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego oraz jako wolontariuszka po Bazylice i Klasztorze oo. Dominikanów.

Angażuje się w działalność promocyjną miasta, oprowadzając turystów w czasie „Sezonu Lublin”, „Nocy Kultury”, „Nocy Muzeów”, społecznie uczestniczy w kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, promuje działalność turystyczno-krajoznawczą PTTK w lokalnych i ogólnopolskich mediach.

Jej wszechstronna działalność zawodowa i społeczna została doceniona przez władze państwowe, miejskie i samorządowe oraz Zarząd Główny PTTK i Oddział Miejski PTTK, które wyróżniły ją m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi (1986), Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1971), Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami” (1988), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2001), medalem prezydenta Lublina „Zasłużony dla Lublina” (1986), Medalem Wojewody „Za zasługi dla Lubelszczyzny” (1981), Odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki” (2012), Złotą Honorową Odznaką PTTK (2017) oraz tytułem „Zasłużony Przewodnik PTTK” (2013).

Krystyna Basistowa jest dla nas wzorowym kompetentnym nauczycielem przewodnictwa turystycznego, Wielkim Społecznikiem, który z pasją opowiada o Lublinie, zaszczepiając miłość do naszego regionu wśród turystów. Życzymy jej dalszej aktywnej działalności przewodnickiej w PTTK.

Dokumentację fotograficzną sporządzili: Marcin Turski i Maria Wiśnioch-Filo.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: