XXXIX Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych
9-10 marca – W pielgrzymce na Jasną Górę, zorganizowanej przez Warszawski Oddział Przewodników PTTK, uczestniczyło ok. 750 przewodników z Polski. Z województwa lubelskiego: Lublina, Nałęczowa, Kazimierza Dolnego, Puław i Zamościa przyjechało 80 osób, w tym 23 osoby z Koła Przewodników PTTK z Lublina.
Lubelscy przewodnicy w drodze powrotnej zwiedzili Sanktuarium Wniebowzięcia Matki Bożej w Gidlach. Wczesnobarokowy kościół i klasztor oo. dominikanów wybudowano w latach 1612 – 1656 pod kierunkiem architekta Jana Buszta. W kościele są dwie kaplice: od strony północnej - św. Jacka i od strony południowej - MB Gidelskiej, wybudowanej w latach 1632 – 1656 wg projektu Fryderyka Leiperta. Umieszczono w niej okazały ołtarz, w którym znajduje się cudowna figurka. W prezbiterium znajduje się ołtarz z XVIII wieku z obrazem Wniebowzięcia Matki Bożej pędzla krakowskiego artysty Michała Stachowicza (1768 - 1825). Kościół jest bazyliką mniejszą od 1998 r.
Największym skarbem tej świątyni jest maleńka, zaledwie dziewięciocentymetrowa, kamienna figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem, znaleziona przez rolnika Jana Czeczka. Z figurki emanowała niezwykła jasność, a woda, w której rodzina rolnika umyła figurkę uzyskała cudowną moc. Na pamiątkę tego wydarzenia zachował się zwyczaj „Kąpiółki”, to znaczy ceremonialnego obmywania raz w roku figurki w winie. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych.
Dziękujemy Kol. Jerzemu Mleczkowi za organizację wyjazdu pielgrzymkowego oraz przewodniczkom i przewodnikom, którzy wspierali Zarząd w czasie uroczystości religijnych na Jasnej Górze, uczestniczyli w poczcie sztandarowym: Irena Kowalczyk, Bożena Maziarz, Barbara Michalska, Emilia Hołubowicz, Dominika Brzozowska-Skowronek, Maria Wiśnioch-Filo, Zygmunt Śpiewak i Jerzy Mleczek, czy nieśli tablicę informacyjną z herbem Lublina i logo PTTK.
Dokumentację fotograficzną sporządzili: Jerzy Mleczek, Zygmunt Śpiewak, Maria Wiśnioch-Filo, Bożena Maziarz.