Zwiedzanie kościoła oo. Kapucynów
8 czerwca, godz. 10.00 – Przewodnicy PTTK, dzięki uprzejmości Braci Kapucynów w Lublinie, zwiedzili kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy Krakowskim Przedmieściu, Zakonników sprowadził do Polski w 1681 roku król Jan III Sobieski, który ufundował im kościół i klasztor w Warszawie. Natomiast Klasztor Braci Kapucynów w Lublinie powstał z fundacji księcia Pawła Karola Sanguszki i jego żony Marianny Lubomirskiej i był czwartą fundacją w kraju, po Warszawie, Krakowie i Lwowie. Zakonnicy przybyli do Lublina w 1724 roku i do wybudowania klasztoru mieszkali w dworku Jadwigi Zahorowskiej, kasztelanowej wołyńskiej.
Kościół został zbudowany w stylu baroku toskańskiego w latach 1726 – 1733 według projektu warszawskiego architekta Karola Bay’a. Obrazy ołtarzowe w kościele są autorstwa holenderskiego malarza Petera van Roya. W głównym ołtarzu umieszczono obraz świętych Apostołów Piotra i Pawła, w nastawie św. Jana Nepomucena. W bocznej kaplicy po lewej stronie od wejścia jest obraz św. Feliksa z Cantalice z Włoch (1515 – 1587), który był znany jako jałmużnik, w kaplicach po prawej stronie są obrazy: św. Antoniego (1195 – 1231), św. Franciszka z Asyżu (1181 – 1226)i bł. Honorata Koźmińskiego (1829 – 1916) – obraz autorstwa lubelskiego malarza Zbigniewa Kotyłło.
W latach 1858 – 1860 dobudowano do kościoła neogotycką kaplicę pw. Niepokalanego Serca NMP według proj. Michała Kamińskiego i Bolesława Podczaszyńskiego. Fundatorkami były Aniela Jezierska i Jadwiga Bielska, narzeczona Włodzimierza Augusta Weyssenhoffa z Samoklęsk. Jadwiga, zapisaną jej przez narzeczonego w testamencie sumę, po jego samobójstwie, przekazała na budowę kaplicy. Umieszczona w niej figura NMP jest autorstwa cenionego rzeźbiarza Władysława Oleszczyńskiego.
W zakrystii obejrzeliśmy obrazy „Sen Leszka Czarnego” z lubelskiego kościoła farnego św. Michała Archanioła i św. Fidelisa z Sigmaringen, który zginął w Szwajcarii w 1622 roku, w czasie misji ewangelizacyjnej wśród kalwinów. Natomiast w chórze zakonnym umieszczone są portrety Jana III Sobieskiego oraz Pawła Karola Sanguszki, który został pochowany w krypcie lubelskiej świątyni w 1750 r. Tu również spoczęli po śmierci: jego trzecia żona Barbara z Duninów (zm. 1791), ich dzieci: Józef Paulin (zm. 1781), Konstancja (zm. 1737), Antoni (zm. 1738), Michał (zm. 1744), Krescencja (zm. 1750) oraz wnuki księcia Sanguszki – Roman i Konstanty.
Przed kościołem przy Krakowskim Przedmieściu obejrzeliśmy wystawę „300 lat obecności Braci Kapucynów w Lublinie 1724 – 2024”, która przedstawia dzieje lubelskich zakonników w Śródmieściu i na Poczekajce oraz ich losy w okresie powstania styczniowego i drugiej wojny światowej. Z historią Kościoła i Klasztoru Braci Kapucynów zapoznała uczestników szkolenia Kol. Maria Wiśnioch-Filo.
Serdecznie dziękujemy Bratu Marcinowi Wojciechowskiemu – gwardianowi Klasztoru i Bratu Zbigniewowi Woźniakowi za okazaną nam życzliwość i oprowadzenie po wystawie i kościele.
Dokumentację fotograficzną sporządził: Wojciech Filo