Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Uroczystości w Państwowym Muzeum na Majdanku

20 lipca, godz. 11.00 –  Spacer historyczny „Szlakiem walk o Lublin” (ok. 2 godzin). Spotkanie z pracownikiem Muzeum dr Krzysztofem Tarkowskim na moście im. M. Lutosławskiego. Więcej: https://www.majdanek.eu/pl/news/szlakiem_walk_o_lublin____-_spacer_historyczny/1750.

Godz. 18.00 – W Teatrze Starym w Lublinie, ul. Jezuicka 18  odbędzie się spotkanie z Katarzyną Wasilewską i Joanną Bator  „(Nie)Pamięć. Majdanek w historiach rodzinnych”.
Ojciec Katarzyny Wasilewskiej, aktor teatralny i filmowy Wieńczysław Gliński, oraz dziadek Joanny Bator, porucznik Stefan Borowiecki, byli więźniami Majdanka. Pisarki opowiedzą Marcie Grudzińskiej z Państwowego Muzeum na Majdanku o doświadczeniach związanych z przekazywaniem pamięci o trudnym dziedzictwie i jego wpływie na swoją twórczość.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można odbierać w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Krakowskie Przedmieście 6). Spotkanie będzie transmitowane on-line. Więcej: https://www.facebook.com/events/1028586222203793?ref=newsfeed

22 lipca, godz. 11.00 – Uroczystości w 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku odbędą się na byłym III polu więźniarskim. Przy Kolumnie Trzech Orłów zostanie odmówiona modlitwa ekumeniczna i złożenie kwiatów.

O godz. 12.00 na fasadzie budynku Centrum Obsługi Zwiedzających nastąpi odsłonięcie okolicznościowego muralu, następnie w sali audytoryjnej zostanie zaprezentowana przez dr Nadię Soli-Sałamachy z Działu Historii i Annę Wójcik, kierowniczkę Archiwum publikacja  wspomnień b. więźnia Majdanka Bolesława Burskiego „Pawiak, Majdanek, Auschwitz...” , a w holu Centrum – wystawa czasowa pt. „Pamiątki”.