Wycieczka szkoleniowa
14 lutego, godz.16.30 - Zwiedzanie wystawy starodruków i sztuki sakralnej w Seminarium Duchownym
W Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie, w październiku 2013 roku, zostało otwarte Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej. Zbiory udostępniono zwiedzającym w związku z 300-leciem istnienia najstarszej w Polsce instytucji kształcącej księży od października 1714 r.
Pod kierunkiem kustosz Muzeum Doroty Jurkowskiej obejrzeliśmy w dniu 14 lutego wystawę, na której zaprezentowano liczne eksponaty. Na uwagę zasługują starodruki ze zbiorów biblioteki seminaryjnej: najstarszy na Lubelszczyźnie dokument liturgiczny - Mszał z klasztoru kanoników regularnych w Kraśniku z XV wieku, kilka egzemplarzy Biblii, między innymi wydanej w Niemczech w XV wieku i w języku hebrajskim w Antwerpii w 1609 r., Pontyfikale Romanum Clementis z XVII w. - własność klasztoru ss. brygidek lubelskich oraz Nowy Testament w języku starocerkiewno-słowiańskim wydany we Lwowie w 1679 roku, który pochodzi ze zbiorów ks. Michała Niechaja, profesora KUL.
Zwiedzający mogą podziwiać 3 obrazy z warsztatów włoskich artystów, jeden z nich jest przypisywany malarzowi okresu wczesnego baroku Guido Reniemu (1575 – 1642) „Dawid z głową Goliata”. Dobrego pędzla jest kopia Rafaela „Madonna z dzieciątkiem” nieznanego twórcy.
Wśród ornatów wzbudził nasze zainteresowanie misternie haftowany srebrną i złotą nicią czerwony ornat późnorenesansowy oraz biały ornat barokowy podarowany przez Tarłów.
Ekspozycję wzbogacają kielichy mszalne, lichtarze, krzyże, 300-letni różaniec wykonany techniką filigranu oraz portrety duchownych z archidiecezji lubelskiej - męczenników XX wieku.
Interesująca i cenna ekspozycja stanie się dla turystów kolejnym miejscem kontemplacji sztuki sakralnej obok wystaw w Muzeum 200-lecia Diecezji Lubelskiej, w kościele pobrygidkowskim, w skarbcu klasztornym oo. dominikanów i w archikatedrze lubelskiej.
Gorąco polecamy Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej, które można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 15, a w środę 11 -17, tel. kontaktowy: 81 743 65 05.
Wyjątkowo w tym roku z okazji Jubileuszu wierni mogą uczestniczyć we Mszy Św. celebrowanej w kościele seminaryjnym w każdą niedzielę o godz. 11.30, po której można zwiedzić Muzeum.