Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Wycieczka do Świdnika i Łęcznej

Trasę szkoleniowej wycieczki dla przewodników z Lublina, Puław, Kazimierza Dolnego i Zamościa przygotował i prowadził w dniu 25 stycznia Kol. Jerzy Mleczek. Wyruszyliśmy z  Placu Zamkowego w kierunku Głuska ulicami Unii Lubelskiej, Drogą Męczenników Majdanka i Wyzwolenia.

Z Głuska przez Wilczopole dotarliśmy do nowej drogi prowadzącej do Portu Lotniczego w Świdniku. Został on zbudowany według projektu polsko-hiszpańskiego konsorcjum Sener-ARE-Polconsult (płyta lotniska o powierzchni 4 ha i pas startowy długości 2 520 m i 60 m szerokości), a nad stroną architektoniczną przedsięwzięcia czuwała warszawska pracownia ARE. Port Lotniczy został nagrodzony w kategorii INWESTYCJA ROKU „Lubelskim Orłem Biznesu 2012” oraz zdobył tytuł „Filar Polskiej Gospodarki 2012” w prestiżowym rankingu przygotowanym przez redakcję Pulsu Biznesu oraz czołową agencję badawczą Millward Brown SMG/KRC. 

Uroczyste otwarcie Portu Lotniczego nastąpiło 17 grudnia 2012 r. W ciągu roku z  tej komunikacji skorzystało 200 000 pasażerów, którzy odbywali podróże do Gdańska, Londynu, Liverpoolu, Dublina, Oslo i Egiptu, a w 2014 roku planowane są loty do Bułgarii, Turcji, Grecji, Izraela, Hiszpanii oraz na Kretę i kanaryjską wyspę Fuerteventura.

Podczas pobytu w Świdniku zwiedziliśmy terminal. Na jego terenie znajdują się: biura Portu Lotniczego, informacja, kasy biletowe, Urząd Celny, kantor, bankomaty, punkt odbioru bagaży, wypożyczalnia samochodów, kaplica oraz punkty gastronomiczne i sanitarne. Byliśmy świadkami startu samolotu linii WizzAir, który udokumentowaliśmy na zdjęciach.

W Łęcznej zwiedziliśmy Synagogę z 1648 roku, którą wielokrotnie odbudowywano po pożarach w XIX wieku i po drugiej wojnie światowej. Jest to jedna z najpiękniejszych synagog w Polsce z zachowaną szafą ołtarzową Aron-ha Kodesz i bimą dekorowaną renesansową  sztukaterią.

Od 1966 roku w Synagodze mieści się Muzeum Regionalne, prezentujące judaika, zbiory etnograficzne, numizmatyczne, artystyczne oraz zabytki związane z historią miasta i regionu. O społeczności żydowskiej i polskiej w Łęcznej oraz o zbiorach muzealnych opowiedziała nam kustosz Barbara Małek.

Do zabytkowych obiektów sakralnych w Łęcznej należy kościół pw. św. Marii Magdaleny zbudowany z fundacji podkomorzego lubelskiego Adama Noskowskiego w XVII wieku. Budowniczym renesansowej świątyni był architekt Jan Wolff. Na uwagę zasługują umieszczone w barokowych ołtarzach obrazy: Przenajświętszego Sakramentu (w prawej kaplicy), Najświętszej Marii Panny (w lewej kaplicy) oraz św. Marii Magdaleny (w ołtarzu przy prawym filarze).

Tego samego dnia po południu udaliśmy się do Milejowa na spotkanie opłatkowe przewodników turystycznych z diecezji lubelskiej.    

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: