Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Spotkanie opłatkowe

Nasza wycieczka w dniu 19 stycznia z wielu względów okazała się niezwykła. 
Przede wszystkim pogoda była wręcz baśniowa. Wielkie płaty śniegu towarzyszyły nam przez cały dzień, tworząc wspaniałą oprawę.

Według planu Jurka Mleczka, który przygotował i pilotował wycieczkę, na pierwszy rzut poszedł port lotniczy w Świdniku.  Lotnisko zajmuje 250 ha, z pasem startowym 2,5 km długości. Prognoza ruchu lotniczego dla aeroportu Lublin-Świdnik zakłada 500 tys. pasażerów w pierwszym roku funkcjonowania lotniska, około 1 mln w prognozie sięgającej 2016 roku.  Pierwszy samolot z pasażerami wylądował 17 grudnia 2012 roku. Tym razem oglądaliśmy terminal już w pełni przygotowany do pracy. Zwiedziliśmy strefę odlotów, przylotów, pasaż handlowy, przystanek kolejowy oraz rzuciliśmy okiem na wielkie przestrzenie płyty lotniska. Nie omieszkaliśmy również sprawdzić gremialnie jakości kawy w bistro lotniskowym. Jest ok ;-)

Drugim punktem programu było zwiedzanie neogotyckiego kościoła pw. św. Wita w Mełgwi, wybudowanego w latach 1906-1910, wg projektu Stefana Szyllera.
Budynek jest murowany z cegły, 3-nawowy, neogotycki. Ołtarze boczne z końca XVIII w., rokokowe: w jednym obraz św. Tekli z XVII w.

Na zakończenie udaliśmy się do Milejowa na tradycyjny opłatek przewodnicki. Naszym gospodarzem był ks. kapelan Andrzej Juźko, który pokazał nam kościół. Jego budowę rozpoczęto w 1855, a ukończono w 1859 roku. Powstał kościół murowany, jednonawowy, w stylu eklektycznym. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku został rozbudowany.

Następnie ks. Andrzej zaprosił nas na plebanię, gdzie podzieliliśmy się opłatkiem. Zostaliśmy ugoszczeni przepysznym jadłem oraz wszyscy, czyli 34 osoby z Nałęczowa, Kazimierza Dolnego, Puław i Lublina, śpiewaliśmy na głosy kolędy bożonarodzeniowe...

 tekst: Beata Jawor

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: