Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Pożegnanie śp. Izabeli Błaut

W dniu 31 marca zmarła nasza Koleżanka Izabela Błaut, wieloletni przewodnik miejski i terenowy PTTK. W imieniu przewodników pożegnał Ją Andrzej Wasilewski, prezes Zarządu Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie.

Śp. Izabela Błaut była związana z Lublinem od urodzenia w 1926 roku, tu ukończyła studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jej ojciec Antoni, z wykształcenia prawnik, matka Irena z Larkowskich – humanistka i brat Sławomir, polonista, ceniony tłumacz twórczości Guntera Grassa byli także absolwentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Izabela Błaut pracowała do przejścia na emeryturę w 1982 roku w wielu lubelskich przedsiębiorstwach na stanowisku radcy prawnego: w Spółdzielni Sprzętu Medycznego „Spoina”, w LSS „Społem”, w Przedsiębiorstwie Naprawy Taboru PKS oraz w Przedsiębiorstwie Budowy Pieców Przemysłowych „Piecbud”.

Przez 60 lat Jej pasją było przewodnictwo i turystyka. W 1954 roku uzyskała uprawnienia przewodnika miejskiego i terenowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, oprowadzała turystów po Lublinie, Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym i Puławach.Z zaangażowaniem pełniła społeczne funkcje w Zarządzie Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Mikołaja Stanisława Pajdowskiego w Lublinie (1957-1961), w Komisji Rewizyjnej Koła (1970 – 1971 i 1976 – 1980) oraz w Okręgowej Komisji Przewodnickiej przy Zarządzie Okręgu PTTK, służąc radą i doświadczeniem młodszym przewodnikom.Pomimo choroby, która uniemożliwiała Jej udział w spotkaniach szkoleniowych i wycieczkach, stale interesowała się sprawami przewodnictwa, wspierała działania Zarządu Koła Przewodników w organizacji Sesji Krajoznawczej z okazji 60‑lecia przewodnictwa PTTK na Lubelszczyźnie w 2012 r.

Izabela Błaut była osobą szlachetnego serca, otwarta na potrzeby innych, wspierała liczne fundacje i organizacje charytatywne: Caritas, UNICEF, Wioski Dziecięce.

Za działalność społeczną w krzewieniu turystyki i popularyzowaniu wiedzy o zabytkach dziedzictwa kulturowego w regionie lubelskim została wyróżniona: Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1988), Odznaką „Za zasługi na polu krajoznawstwa” (1981), Złotą Honorową Odznaką PTTK (1982), Odznaką „50 lat w PTTK” (2008), Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1983), Medalem Prezydenta Miasta Lublina (2007).Zmarła po długiej chorobie w dniu 25 marca 2014 roku, została pochowana na lubelskiej nekropolii przy ul. Lipowej.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: