Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Inauguracja sezonu przewodnickiego

Zarząd Koła Przewodników na rozpoczęcie sezonu turystycznego zorganizował w dniu 10 maja wycieczkę krajoznawczą, w której uczestniczyło 30 przewodników lubelskich PTTK. Kol. Stanisław Santarek przygotował trasę wyjazdu i opracował materiały szkoleniowe. W organizacji wycieczki pomagali Jerzy Mleczek i Paweł Zarębski.

Pod kierunkiem Kol. Santarka zwiedziliśmy kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim, który określany jest mianem perły baroku. Jego fundatorem był Jerzy Słupecki, a do rozbudowy świątyni przyczynili się Krasińscy, Braniccy i Tarłowie. Wnętrze kościoła zdobi bogata iluzjonistyczna polichromia autorstwa Antoniego Dembickiego, liczne obrazy świętych oraz epitafia i tablice. Na uwagę zasługuje kaplica św. Krzyża z nagrobkiem Jana Tarły i 4 obrazami przedstawiającymi znalezienie Drzewa Krzyża Św.

W Kluczkowicach, na tarasie klasycystycznego pałacu powitała nas dyrektor Muzeum Regionalnego Jadwiga Religa. Dzięki niej poznaliśmy dzieje ziemiańskiego rodu Kleniewskich herbu Zagłoba, znanego z aktywnej działalności rolniczej i społecznej w dobrach Klucza Opolskiego. W rezydencji pałacowej podziwialiśmy zachowaną z lat 1899-1900 bibliotekę w stylu zakopiańskim projektu Stanisława Witkiewicza, w dawnym salonie oraz w jadalni - wystawę archeologiczną i sztuki ludowej, a w kaplicy pałacowej zapoznaliśmy się z pamiątkami po Irenie Kosmowskiej, działaczce oświatowej.

Następnie pojechaliśmy do Rybitw. W kościele pw. Wszystkich Świętych zachowało się piękne późnorenesansowe sklepienie kolebkowe z lunetami pokryte dekoracją stiukową. W dobudowanej w połowie XIX wieku neogotyckiej kaplicy został pochowany gen. Ksawery Niesiołowski.

W Józefowie poznaliśmy dzieje kościoła i klasztoru bernardynów, ufundowanego w XVII wieku przez kasztelana krakowskiego i hetmana polnego koronnego Andrzeja Potockiego. Po pożarze drewnianej świątyni w 1729 roku, starosta leżajski, wojewoda kijowski i hetman wielki koronny Józef Potocki postawił murowany zespół kościelno-klasztorny. Świątynia pw. Bożego Ciała została wyposażona w barokowe ołtarze z ocalonymi z pożaru obrazami: Matki Boskiej łaskami słynącej, św. Franciszka i św. Antoniego Padewskiego. Ozdobą barokowego wystroju kościoła są rzeźbione i polichromowane  konfesjonały oraz organy wzorowane na leżajskich z kościoła bernardynów. Klasztor w Józefowie był znany z produkcji sukna habitowego w warsztacie ufundowanym przez Józefa Potockiego, posiadał też pokaźną bibliotekę, tworzoną od połowy XVIII w. W okresie powstania listopadowego i styczniowego był ostoją i miejscem schronienia dla polskich patriotów walczących o wolność Ojczyzny.   

W drodze do Piotrawina zatrzymaliśmy się w Kaliszanach, gdzie Kol. Paweł Zarębski zaprowadził nas do kamieniołomu malowniczo położonego nad Wisłą.  Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Sanktuarium św. Stanisława Biskupa Męczennika w Piotrawinie. Miejscowość słynie z cudownego wskrzeszenia Piotra Strzemieńczyka przez św. Biskupa Stanisława. W miejscu tego wydarzenia został wzniesiony w XI wieku drewniany kościółek. W 1440 roku krakowski biskup Zbigniew Oleśnicki ufundował murowaną kaplicę na miejscu grobu Piotra, a obok niej kościół pw. św. Tomasza Apostoła i św. Stanisława Biskupa Męczennika, w którym jest tablica erekcyjna z  przedstawioną postacią fundatora i datą budowy świątyni. W ołtarzu głównym znajduje się obraz biskupa męczennika św. Stanisława i jego relikwie. Piotrawin stał się miejscem pielgrzymek książąt, królów polskich i duchowieństwa. Obecnie jest również żywym ośrodkiem kultu, licznie odwiedzanym przez wiernych. W 2007 roku przy kościele została ufundowana Droga Krzyżowa zwana Kalwarią Piotrawińską. W pobliżu zachowała się dawna plebania, przebudowana w XIX wieku na rezydencję pałacową Cywińskich. Obecnie mieści się tu hotel i restauracja. Z historią pałacu i jego właścicieli zapoznał nas regionalista pan Wiktor Niedziałek.

Dokumentację fotograficzną z wycieczki krajoznawczej sporządzili: Wojciech Filo, Marcin Turski, Maria Wiśnioch i Paweł Zarębski.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: