Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Otwarcie szlaku turystycznego

24 maja, godz. 14.00 – Otwarcie szlaku turystycznego im. Bł. Ks. Stanisława Mysakowskiego

Organizatorami uroczystości są: PTTK Oddział Miejski im. A. Janowskiego w Lublinie i Radny Rady Miasta Lublin Leszek Daniewski. Patronat honorowy objął Prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Uroczystości rozpoczną się rajdem na szlaku prowadzącym od ul. Krężnickiej (końcowy przystanek autobusu linii nr 8) przez most na rzece Nędznicy do Krzyża upamiętniającego miejsce Domu Rekolekcyjnego w kompleksie leśnym Rudka nad Bystrzycą, następnie wzdłuż ściany lasu i bagien do mostu na Bystrzycy i dalej do końcowego przystanku autobusu linii nr 25. Po uroczystościach organizatorzy zapraszają na spotkanie przy ognisku. Szczegóły na stronie OM PTTK: www.lublin.pttk.pl

Ksiądz Stanisław Mysakowski urodził się 14 września 1896 roku w Wojsławicach, zginął śmiercią męczeńską w obozie koncentracyjnym w Dachau 30 października 1942 roku.

Ks. Mysakowski po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie i przyjęciu święceń kapłańskich w maju 1920 roku rozpoczął studia na Wydziale Teologii KUL. Po studiach pracował jako wikariusz w lubelskich parafiach św. Pawła (1925 – 1932) i katedralnej (1932 – 1939). Jego działalność duszpasterska i społeczna koncentrowała się na pracy wychowawczej wśród robotniczej młodzieży i pomocy dla bezrobotnych. W tym celu założył Stowarzyszenie Rycerzy Serca Jezusowego, Towarzystwo Miłosierdzia Chrześcijańskiego oraz Związek Kapłanów Dobrego Pasterza, organizował kursy zawodowe, wybudował Dom Rekolekcyjny w kompleksie leśnym Rudka k. Zemborzyc.

W czasie niemieckiej okupacji został aresztowany 17 listopada 1939 roku i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, a następnie do Dachau, gdzie został zamordowany.

Podczas mszy św. beatyfikacyjnej odprawionej przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 roku został zaliczony w poczet błogosławionych z grupą 108 kapłanów i sióstr zakonnych – męczenników okresu II wojny światowej.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: