Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Wycieczka śladami Skłodowskich

Przewodnicy PTTK wybrali się w sobotę - 11 października - na wycieczkę krajoznawczą połączoną ze spotkaniem z ks. kapelanem Andrzejem Juźko w Milejowie z okazji 10-lecia posługi duszpasterskiej w środowisku przewodników turystycznych.

Wyjazd przygotował i poprowadził nieoceniony kolega - Staszek Santarek.

Pierwszy postój nastąpił w Niemcach, gdzie ks. kanonik Krzysztof Galewski - proboszcz pokazał nam kościół pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli oraz opowiedział dzieje miejscowości i parafii.

Ponieważ pogoda wyjątkowo nam sprzyjała, skorzystaliśmy z postoju w lesie za Niemcami,  gdzie podczas godzinnego spaceru każdy ładował  baterie na cały rok.

Koleżanka Irenka Dudek wzbogacała naszą botaniczną wiedzę, Wojtek Filo szukał wyjątkowych fotograficznych plenerów, a reszta - indywidualnie lub grupowo przechadzała się wśród przepięknych jesiennych ostępów.

Następnie zatrzymaliśmy się w Zawieprzycach. W XVI w. miejscowość ta należała do Zawieprzyckich herbu Janina, którzy zbudowali tu zamek obronny. Kolejny właściciel, wojewoda wołyński Atanazy Miączyński, utworzył tzw. klucz zawieprzycki i wybudował barokowy pałac. Wiekowe lipy rosnące w tutejszym parku z pewnością pamiętają lato 1883 roku, kiedy 16-letnia Marysia Skłodowska (późniejsza noblistka) spędzała wakacje w dworku stryja Ksawerego, który był dzierżawcą majątku w Zawieprzycach.

Prochy jej dziadka Józefa spoczywają w rodzinnym grobowcu Skłodowskich na cmentarzu w Kijanach, a w barokowym kościele pod wezwaniem św. Anny znajduje się tablica epitafijna upamiętniająca Ksawerego Skłodowskiego. Świątynię ufundował podskarbi koronny, wojewoda wołyński Atanazy Miączyński po odsieczy wiedeńskiej przeciw Turkom w 1683 roku.

Do Milejowa dotarliśmy późnym popołudniem, gdzie Ks. Andrzej przywitał nas niezwykle ciepło. Podczas wspólnie spędzonych chwil był czas na posiłek, gawędę oraz podziękowania za 10 - letnią posługę oraz opiekę nad bracią przewodnicką.

Dokumentację fotograficzną z wyjazdu sporządzili:  Maria Wiśnioch i Wojciech Filo.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: