Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

SPRAWOZDANIE Z V FORUM PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH W PRZEMYŚLU 6 – 8.02.2015

Krajowy Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK, Komisja Przewodnicka ZG PTTK i Koło Przewodników Turystycznych Oddziału PTTK w Przemyślu im. dr Mieczysława Orłowicza zorganizowało w dniach 6 – 8 lutego 2015 roku V Ogólnopolskie Forum Przewodników Turystycznych „PROBLEMY TURYSTYKI TRANSGRANICZNEJ W ASPEKCIE PRACY PRZEWODNIKA TURYSTYCZNEGO”. W Forum uczestniczyło 150 przewodników z całej Polski. Koło Przewodników Miejskich i Terenowych im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie reprezentowała prezes Zarządu Koła Maria Wiśnioch.

 Spotkanie branżowe miało na celu: omówienie aktualnych problemów współczesnego przewodnictwa turystycznego w Polsce, zacieśnienie współpracy pomiędzy organizacjami przewodnickimi reprezentującymi różne środowiska i prawne formy organizacyjne, wzbogacenie wiedzy o zagadnienia związane z turystyką transgraniczną oraz doskonalenie warsztatu przewodnickiego.

W pierwszym dniu sesji zaprezentowano następujące zagadnienia: Joanna Tomczak z Departamentu Turystyki MSiT przedstawiła „Ramy prawne transgranicznego świadczenia usług przewodników turystycznych w Unii Europejskiej, na tle Dyrektywy 2005/36/WE o uznawaniu kwalifikacji zawodowych, oraz prawa krajowego Polski i innych państw UE”, następnie przedstawiciel Maxima Fides sp. z o.o omówił „Znaczenie ubezpieczenia OC w pracy przewodnika turystycznego”, a przedstawiciele Izby Celnej w Przemyślu i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zapoznali nas z „Przepisami granicznymi i celnymi w pracy przewodnika turystycznego”.

Zawód przewodnika turystycznego jest regulowany w 17 krajach UE, m.in. w Austrii, Francji, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii, Włoszech, na Litwie.W kraju z zawodem regulowanym przewodnik z Polski powinien w odpowiednim urzędzie państwa przyjmującego złożyć wniosek o tymczasowym lub okazjonalnym świadczeniu usług transgranicznych, okazać dokument osobisty i przedłożyć dokumentację z 2-letniej praktyki przewodnickiej (rachunki, umowy, zaświadczenia od pracodawcy). Przewodnik może starać się w MSiT o uzyskanie Europejskiej Legitymacji Zawodowej, która daje prawo prowadzenia działalności zawodowej w przyjmującym państwie członkowskim. Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach Unii Europejskiej określa Ustawa z 18.03.2008 roku. Informacji o świadczeniu usług transgranicznych można uzyskać w Departamencie Turystyki MSiT.

Wieczorem uczestnicy Forum zwiedzili Zamek w Krasiczynie, po którym oprowadzał nas przewodnik muzealny, opowiadając barwnie o dziejach rodu Krasickich oraz o rodzie Sapiehów, z których wywodzi się kardynał Adam Sapieha, syn Leona i Jadwigi z Sanguszków. Opowieść była ilustrowana inscenizacją legendy o Białej Damie oraz formami tortur w zamkowych lochach.

W drugim dniu obrad wygłoszono referaty nt. Emisji głosu i  wystąpień publicznych”, przedstawiciele rzeszowskiego oddziału IPN omówili „Metodykę prezentowania treści historycznych w przekazie przewodnickim na pograniczu  polsko – ukraińskim” oraz  „Jak mówić o Holocauście”. Iwan Gorbacz, przedstawiciel Stowarzyszenia Przewodników Górskich Rowiń ze Lwowa zapoznał nas z formami turystyki transgranicznej w ukraińskiej ofercie turystycznej i z bezpieczeństwem turysty na Ukrainie”. Kol. z Gdańska mówił o „Metodyce pracy przewodnickiej z niemieckimi grupami turystycznymi w Polsce”. Na zakończenie Anna Sierpińska przedstawiła zrealizowane przedsięwzięcia Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych ZG PTTK w 2014 roku i zapoznała nas z planami działań KSPT w 2015 r.

KSPT zostało powołane na IX Krajowej Naradzie Aktywu Przewodników Turystycznych w Puławach w 2005 r. Podczas dwóch posiedzeń w Łodzi i Ząbkowicach Śląskich określono zasady działania KSPT i Wojewódzkich Samorządów Przewodników Turystycznych, wydawania nowych legitymacji-identyfikatorów przewodnikom turystycznych, postanowiono utworzyć podstawową bazę danych przewodników turystycznych PTTK zawierającą imię, nazwisko, rodzaj i termin uzyskania uprawnień przewodnickich, powołano zespół prawny, kapitułę odznaki „Zasłużony Przewodnik PTTK”, podjęto działania w zakresie wyrównania zakresu pracy przewodnika turystycznego w państwach UE, określając świadczenia usług w krajach unijnych ustawą MSiT oraz wydano publikację z III Forum w Katowicach i IV Forum w Olsztynie. Przewodnicząca KSPT zapoznała nas z przedsięwzięciami w 2015 r.: wydaniem publikacji „Vademecum przewodnika turystycznego”, imprezami i spotkaniami przewodnickimi: XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych na Jasną Górę organizowana przez Koło w Sanoku (6-8 marca), II Konkurs Krasomówczy w Pszczynie (20-22 marca), Konkurs Krasomówczy w Golubliu-Dobrzyniu (listopad), Kurs Instruktorów Przewodników Turystycznych w Sanoku (termin do ustalenia), XIX Zlot Nizinny Przewodników PTTK w Międzyzdrojach (17-19 kwietnia), Rajd Górski w Białce Tatrzańskiej (trzeci tydzień sierpnia).

W kuluarach przewodnicy rozmawiali o zakresie pracy Wojewódzkich Samorządów Przewodników Turystycznych i formach finansowania jego działalności, na temat wymiany legitymacji-identyfikatorów oraz formach przewodnickiego przekazu.

W niedzielę, 8 lutego, uczestnicy Forum zwiedzili Twierdzę Przemyśl oraz Muzeum Ziemi Przemyskiej, w którym prezentowane były wystawy malarstwa polskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, m.in. Kotsisa, P. Michałowskiego,  pejzaże Stanisława Czajkowskiego, wystawę ikon, ekspozycję poświęconą społeczności żydowskiej w Przemyślu, którzy stanowili 34% ogółu mieszkańców (19 tysięcy) oraz ekspozycje poświęcone historii Twierdzy Przemyśl i wydarzeniom z lat 1980-1981 na Rzeszowszczyźnie.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom komfortowe warunki zakwaterowania, materiały informacyjne oraz zwiedzanie Krasiczyna (zamek, park), a w Przemyślu zamku kazimierzowskiego z XIV wieku, katedry greckokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela zajmującej d. zespół jezuicki, który w 1991 roku papież Jana Pawła II przekazał Archieparchii przemysko-warszawskiej, gotyckiej archikatedry pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela z cennym ołtarzem Matki Boskiej Jackowej z d. kościoła oo. Dominikanów, kaplicą bp Aleksandra Antoniego Fredro herbu Bończa (1674-1734), nagrobkami renesansowymi: bp Jana Dziaduskiego z warsztatu Jana Marii Padovano i kasztelana przemyskiego Jana Fredry i jego żony Anny.

Anna Sierpińska, przewodnicząca Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych, dziękując przewodnikom z Przemyśla za organizację tegorocznego jubileuszowego Forum, poinformowała, że kolejne odbędzie się w Kielcach w lutym 2016 roku, a następne - w Sanoku.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: