Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Wycieczka w Lasy Janowskie

Tradycyjnie na zakończenie sezonu turystycznego zorganizowaliśmy wycieczkę krajoznawczą dla członków Koła Przewodników PTTK i przyjaciół, łącznie dla 24 osób. Organizatorem wyjazdu i pilotem był Kol. Jerzy Mleczek.

Wyruszyliśmy w sobotę 17 października z Lublina kierując się najpierw do Osmolic. Zachował się tu zespół pałacowo-parkowy, który w XVI wieku należał do Jana Osmólskiego, mecenasa nauki i sztuki, alchemika, bibliofila, przyjaciela literatów, m.in. Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja. Kolejnymi właścicielami byli m.in. bratankowie Jana Osmólskiego - Piotr i Jan Gorajscy, a następnie Kiełczewscy i Stadniccy. Obecny właściciel zabytkowego dworu pokazał nam obiekt, łącznie z zabytkowymi piwnicami, w których kontynuowane są prace remontowe.

W Zakrzówku oglądaliśmy kościół pw. św. Mikołaja z XIX w. W Stróży czekał na nas ks. Grzegorz, proboszcz parafii. Pod jego kierunkiem zwiedziliśmy odrestaurowaną niedawno kaplicę pw. Świętej Trójcy wybudowaną w latach 1766-1767 jako dworską kaplicę rodu Zamojskich - właścicieli ziem w Stróży. Kaplica została wzniesiona na planie trójkąta równobocznego. W Polsce jest pięć kościołów o takim założeniu architektonicznym. Wewnątrz znajduje się kwadratowa kruchta, niewielkie prezbiterium w kształcie trapezu i bardzo mała trójkątna zakrystia za ołtarzem. Kaplica może pomieścić ok. 100 osób. Wewnątrz znajdują się nowe obrazy Świętej Trójcy oraz św. Walentego i Jana Nepomucena. Kaplica jest malowniczo położona w pobliżu stawów rybnych.

Ze Stróży pojechaliśmy do Modliborzyc, gdzie znajduje się kościół pw. św. Stanisława Bp. Męczennika w stylu renesansowym oraz synagoga z XVIII w., w której mieści się obecnie Gminny Dom Kultury. W Janowie Lubelskim zwiedziliśmy zespół kościelno-klasztorny oo. dominikanów z przełomu XVII i XVIII w. Stąd udaliśmy się na Porytowe Wzgórze – miejsce jednej z największych bitew partyzanckich na ziemiach polskich. W dniu 14 czerwca 1944 r. brało w niej udział około 3 tysięcy partyzantów AK, BCH, AL i partyzantów radzieckich, którzy stoczyli potyczkę z 30 tys. żołnierzy niemieckich. Na miejscu bitwy znajduje się cmentarz partyzancki i pomnik według projektu Bolesława Chromego odsłonięty w 1974 r.

Następnie w Momotach Górnych podziwialiśmy drewniany kościółek pw. św. Wojciecha wyposażony w drewniane ołtarze autorstwa ks. proboszcza Pinciurka - rzeźbiarza samouka. Kościółek powstał z fundacji Zamoyskich w 1938 roku jako kaplica dla mieszkańców wsi, a w latach 70 - tych został rozbudowany i powiększony przez ks. Pinciurka mimo sprzeciwu miejscowych władz komunistycznych. Obecnie jest to pięknie utrzymana świątynia a plac kościelny otaczają narożne kapliczki.

Na zakończenie udaliśmy się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim na biesiadę przewodnicką przy ognisku. Jesienny wyjazd, pomimo pochmurnej i deszczowej aury był doskonałą okazją do poznania południowego skraju Wyżyny Lubelskiej.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: