Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
W wycieczkach Śladami Piastów zorganizowanych w dniu 20 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego wzięło udział 160 osób – mieszkańcy Lublina i regionu, których oprowadzali przewodnicy PTTK: Krystyna Basista – inicjatorka szlaku piastowskiego, Otylia Bobryk, Beata Cioczek, Ewa Cisak, Ewa Jezierska, Tomasz Mazurek, Jerzy Mleczek i Wiesław Wiącek. Organizatorem i koordynatorem zwiedzania była Maria Wiśnioch, a autorem projektu plakatu, ulotek i wizytówek dla zwiedzających –. Wojciech Filo, który zapewnił też reklamę wydarzenia na portalach społecznościowych. Znaczącą pomoc w organizacji zwiedzania obiektów na Wzgórzu Zamkowym okazała nam dr Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, dyrektor Muzeum Lubelskiego, dzięki której nasi turyści mogli je zwiedzać bezpłatnie.
Przewodnicy spotkali się z uczestnikami spaceru na dziedzińcu zamkowym, zaczynając opowieść o roli książąt i królów z dynastii piastowskiej w kształtowaniu państwowości polskiej i ich działalności w Lublinie. Ważnym wydarzeniem było przyjęcie w 966 roku chrztu przez Mieszka I władającego plemieniem Polan, który wprowadził księstwo w krąg polityki europejskiej. Działalność Piastów w Lublinie zaznaczyła się szczególnie w okresie panowania Władysława Łokietka i jego syna Kazimierza Wielkiego.
Przewodnicy opowiadali o kształtowaniu się w XII wieku w Lublinie silnego ośrodka książęcego i kościelnego – kasztelanii i archidiakonatu. Wówczas też, w 1198 roku, pojawiła się po raz pierwszy w źródłach pisanych nazwa Lublina.
Za panowania księcia Leszka Czarnego była zbudowana Fara – pierwszy parafialny kościół, a za rządów Władysława Łokietka nastąpiła lokacja miasta na prawie magdeburskim w dniu 15 sierpnia 1317 roku. Jego syn Kazimierz Wielki stworzył system obronny na Wzgórzu Zamkowym i zabezpieczył miasto murami obronnymi, był także fundatorem kaplicy Trójcy Świętej na Wzgórzu Zamkowym i murowanego kościoła i klasztoru oo. dominikanów na Wzgórzu Staromiejskim. W XIV wieku powstał również samorząd terytorialny – rada miejska, która przyczyniła się do rozwoju handlu i cechów rzemieślniczych.
Układ przestrzenny miasta w murach z XIV wieku z ratuszem i jego zabudową wokół Rynku, ze zmieniającą się dekoracją stylistyczną kamienic przetrwał okres wojen i różnych kataklizmów. To czyni ze Starego Miasta jeden z najcenniejszych zespołów architektonicznych w Polsce. Wiele kamienic zachowało gotyckie elementy architektoniczne: portale, nadproża i kilkukondygnacyjne piwnice.
Do najstarszych zabytków Lublina należy niewątpliwie Donżon – przykład romańskiej budowli z XIII w. oraz gotycka Brama Krakowska i Baszta półokrągła z XIV w.
Atrakcją było zwiedzanie wieży mieszkalno-obronnej, ze szczytu której roztacza się widok na Wzgórze Starego Miasta, gotyckiej kaplicy Trójcy Świętej, kościoła i klasztoru oo. dominikanów oraz szukanie śladów furt i baszt na linii dawnych murów obronnych, a także poznanie legendy o powstaniu miasta, herbu oraz kościoła farnego.
Uczestnicy wycieczek złożyli nam podziękowania za spacer po mieście szlakiem piastowskim i gratulacje z okazji naszego święta. Po południu spotkaliśmy się w cukierni Chmielewskiego, gdzie prezes Zarządu Oddziału Miejskiego PTTK Andrzej Wasilewski wręczył jubilatom dyplomy. Życzenia złożyli nam obecni na spotkaniu dr Dariusz Kopciowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i właściciel cukierni Krzysztof Chmielewski. A potem, delektując się tortem wspominaliśmy kursy i egzaminatorów oraz początki naszej pracy przewodnika miejskiego i terenowego. Na zakończenie podziękowaliśmy Kol. Irenie Kowalczyk, przewodniczącej Wojewódzkiego Samorządu Przewodników Turystycznych za zorganizowanie miłego spotkania w gronie przyjaciół.
Dokumentację fotograficzną z obchodów Dnia Przewodnika sporządzili: Benon Bujnowski, Zygmunt Śpiewak, Maria Wiśnioch i Paweł Zarębski.