Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

XXVI Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

W XXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Przewodników PTTK na Jasną Górę w Częstochowie uczestniczyło 1250 osób, w tym z lubelskiego Koła - 20 osób. Organizatorami tegorocznej pielgrzymki w dniach 5 - 7 marca, przebiegającej pod hasłem "Przewodnik wierny prawdzie", byli przewodnicy świętokrzyscy. Przygotowane przez nich wykłady zapoznały nas z historią Starachowic, Kielc i regionu. W sobotę uczestniczyliśmy we mszy św. za zmarłych przewodników i wysłuchaliśmy nauki rekolekcyjnej ks. dr Andrzeja Kaszyckiego, kanclerza Kurii Biskupiej w Kielcach. Wieczorem odprawiona została droga krzyżowa na wałach jasnogórskich, msza św. i różaniec w kaplicy Matki Bożej, zakończony Apelem Jasnogórskim. W niedzielę uroczystą mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. bp Edward Janiak.

Trasę turystyczną do Częstochowy i powrotną opracował kol. Stanisław Santarek. W drodze na Jasną Górę zwiedziliśmy kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Odrzywole z obrazem Matki Boskiej Bolesnej z XVII w., ruiny gotycko-renesansowego zamku Drzewickich i ufundowany przez nich kościół p.w. św. Łukasza w Drzewicy, barokową bazylikę z XVIII w. z cudownym obrazem św. Rodziny z Nazaretu w miejscowości Studzianna Poświętna, romański kościółek św. Idziego ufundowany przez Władysława Hermana i zrekonstruowany w okresie międzywojennym z inicjatywy prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Ostatnim obiektem godnym obejrzenia był schron niemiecki z okresu II wojny światowej w Konewce, jeden z największych żelbetonowych schronów o długości 380 m.
W drodze powrotnej obejrzeliśmy barokową kolegiatę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, sanktuarium w Świętej Annie, gdzie znajduje się cudowna figura św. Anny z Matką Bożą i Dzieciątkiem Jezus z XV w. Kolejne miejscowości związane były z wybitnymi hetmanami polskimi. Koniecpol ze Stanisławem Koniecpolskim herbu Pobóg, którego szczątki spoczywają w kościele p.w. św. Trójcy i Czarnca, miejsce narodzin i spoczynku Stefana Czarnieckiego herbu Łodzia. W kościele parafialnym przechowywane są liczne pamiątki po hetmanie Czarnieckim: chrzcielnica, krzyż srebrny jako dar ślubny Zofii i Stefana, stare księgi, dokumenty, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z ołtarza polowego, portret konny na drewnie z pogrzebu hetmana w 1665 r. oraz współczesne pomniki i tablice epitafijne ufundowane staraniem Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego.

Za rok, w pierwszy weekend marca zapraszamy Koleżanki i Kolegów na XXVII Ogólnopolską Pielgrzymkę Przewodników, którą zorganizuje Warszawski Oddział PTTK.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: