Festiwal Legend Lubelskich
Urząd Miasta Lublin – Referat Turystyki i Fundacja Sceny InVitro przygotowali na 24 września cykl wydarzeń opartych na lubelskich legendach. Do współpracy zaprosili wiele osób i organizacji: Teatr Improv „Poławiacze Pereł”, Teatr Panopticum, Teatr Dono z Krakowa, Zespół Tańca Dawnego „Beliguardo”, Niepubliczną Policealną Szkołę Wokalno-Aktorską „Qurtyna”, Akademię Teatralno-Wokalną Jerzego Turowicza, Fundację Trach, Marcina Wrońskiego, Archiwum Kryminalne, Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, zespoły muzyczne oraz przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
W przestrzeni Starego Miasta, w sobotnie popołudnie w godz. 12.00 - 21.00 czekały na uczestników liczne atrakcje: przedstawienia teatralne, opowieści o Lublinie w średniowieczu, renesansie, baroku i okresie międzywojennym oraz warsztaty i gry miejskie.
Ciekawym wydarzeniem Festiwalu były premierowe dwa spektakle: Dintojra - legenda o kamieniu nieszczęścia i Pożar w Zamtuzie - historia wielkiego pożaru miasta opowiedziana przez miejskiego kata, które wyreżyserował Łukasz Witt-Michałowski z Fundacji Sceny InVitro na podstawie scenariusza Marcina Wrońskiego.
Legendę o pięknej Złotniczance oraz improwizowane opowieści przedstawił Teatr Improv Poławiacze Pereł, a Teatr Panopticum przeniósł nas w czasy Insurekcji Kościuszkowskiej, Targowicy i lubelskiego wolnomularstwa. Specjalnym gościem Festiwalu był krakowski Teatr Dono, który w stylistyce komedii dell’arte przybliżył życie mieszczan dawnych epok.
Przewodnicy PTTK: Mariusz Borkowski, Olga Rybołowicz, Agnieszka Wójtowicz i Beata Cioczek przygotowali spacery Szlakiem legend lubelskich. Ubrani w historyczne stroje - wypożyczone przez Galerię Q-fer – snuli opowieści o powstaniu nazwy naszego miasta i herbie Lublina, o czartowskim sądzie w Trybunale Koronnym, proroczym śnie Leszka Czarnego, zegarmistrzu z Bramy Krakowskiej i kradzieży relikwii Drzewa Krzyża Św. z kościoła oo. Dominikanów.
Festiwal Legend odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.
Dokumentację fotograficzną sporządzili: Katarzyna Komisarczuk, Tomasz Mazurek, Maria Wiśnioch i Wojciech Filo.