Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Zwiedzanie kościoła pw. św. Piotra Apostoła

W ramach szkolenia, 4 lutego, zwiedziliśmy kościół pw. św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej 9 w Lublinie. Z jego historią zapoznał nas Kol. Jerzy Mleczek, a z pracami remontowo-konserwatorskimi w latach 2017 – 2019 – ks. rektor Bogusław Suszyło.

Murowany zespół kościelno-klasztorny powstał w latach 1636 – 1658 z fundacji chorążego lubelskiego Piotra Czernego dla sprowadzonych tu wcześniej sióstr bernardynek z Krakowa. świątynia zbudowana była w stylu renesansu lubelskiego, niestety pożar zniszczył ją w dużym stopniu i w XVIII wieku otrzymała barokowy wystrój. Z tego okresu pochodzi kilka obrazów, a wśród nich na uwagę zasługują obrazy: Św. Rodziny, św. Pawła, św. Piotra, św. Franciszka i św. Antoniego. W czasie kasaty zakonu zespół sakralny uległ kolejnemu zniszczeniu, wówczas rozebrano dwa skrzydła, a siostry zostały przeniesione do innych klasztorów. Kościół otrzymał status rektoralnego. Pod koniec XIX wieku lubelski malarz Władysław Barwicki wykonał polichromię neorokokową, która obecnie jest w bardzo złym stanie. 

W ołtarzu głównym umieszczono w latach 50. XX wieku obraz Św. Piotra Apostoła autorstwa znanego portrecisty Antoniego Michalaka, ucznia Tadeusza Pruszkowskiego.

Po odzyskaniu Niepodległości w 1920 roku kościół z klasztorem został przekazany oo. jezuitom, którzy przebywali w nim do 2015 r. Obecnie kościół ponownie stał się kościołem rektoralnym.

Planowane prace rewitalizyjne w zabytkowym obiekcie sakralnym obejmują konserwację polichromii, ołtarzy, krypt, urządzenie wystaw poświęconych lubelskiej Solidarności. remont i przystosowanie pomieszczeń przykościelnych na spotkania wspólnoty neokatechumenalnej, która jako pierwsza powstała w Lublinie w 1975 r.

Więcej informacji o historii kościoła i planach jego rewitalizacji można znaleźć na stronie www.swpiotr.lublin.pl.

Dokumentację fotograficzną w czasie szkolenia sporządzili: Jerzy Frąk, Wojciech Filo i Tomasz Mazurek.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: