Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Sezon Lublin 2017

Oddział Miejski PTTK przy współpracy z Kołem Przewodników, Klubem Rowerowym „Welocyped” i Kołem „Trasy” przygotował na tegoroczną VI edycję Sezonu Lublin 27 wycieczek, w których wzięło udział około 700 osób.

 Największym zainteresowaniem cieszyło się  siedem spacerów na 700-lecie Lublina, podczas których uczestnicy mogli podróżować w czasie od 1317 do 2017 roku, a towarzyszyli im przewodnicy ubrani w stroje z epoki: Damian Jasiuk opowiadał o Lublinie w latach 1317 – 1417, Beata Petkiewicz o Lublinie 1417 – 1517, Marcin Turski o Lublinie w latach 1517 – 1617 i 1617 – 1718, Mariusz Borkowski o Lublinie w latach 1717 – 1817 i 1817 – 1917, Elżbieta Traczyk o Lublinie w latach 1917 – 2017.

Przewodnicy PTTK przygotowali także spacery na innych trasach miejskich: Bożena Białopiotrowicz prowadziła Szlakiem Żołnierzy Wyklętych, Mariusz Borkowski i Maria Wiśnioch Szlakiem Konstytucji 3 Maja, Krystyna Basistowa opowiadała o Skarbach Archidiecezji Lubelskiej, Elżbieta Traczyk - o kościele św. Eliasza na Probostwie, Agnieszka Król  - o Industrialnym Lublinie, Marcin Turski - o perypetiach miłosnych mieszczek lubelskich, Maria Wiśnioch – o placach targowych Lublina i szlakach pocztowych na przestrzeni siedmiu wieków, Olga Rybołowicz prowadziła grę w Ogrodzie Saskim, a Ewa Jezierska - dwie gry: Symbole Lublina i Zdobądź Koronę Królewską.

Koledzy Henryk Król i Krzysztof Owczarek z Klubu Rowerowego „Welocyped” zaprosili mieszkańców Lublina na wycieczki Szlakiem przemysłowym i Szlakiem dworków dawnego Lublina, a Leszek Warowny z Koła „Trasy” na Szlak im. bł. ks. Stanisława Mysakowskiego.

Organizatorem 300 imprez - zorganizowanych dla mieszkańców i turystów z okazji Wielkiego Jubileuszu Miasta – 700-lecia lokacji Lublina - był Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

W Galerii prezentujemy dokumentację fotograficzną spacerów wykonaną przez Olgę Rybołowicz, Katarzynę Komisarczuk,  Teresę Bożek, Wojciecha Filo, Marcina Turskiego i Marię Wiśnioch.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: