Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Wycieczka i spotkanie opłatkowe w Lubartowie

Przewodnicy z naszego Koła  wyruszyli w dniu 3 lutego na wycieczkę szkoleniową zorganizowaną przez Kol. Jurka Mleczka do Świdnika, Mełgwi i Lubartowa.  W Galerii Venus w Świdniku zwiedziliśmy wystawy w tzw. Strefie Historii poświęcone tradycji lotnictwa, produkcji śmigłowców i motocykli  oraz wydarzeniom z lipca 1980 roku, kiedy w Świdniku wybuchły strajki określane mianem Lubelskiego Lipca,  a mieszkańcy organizowali słynne spacery w czasie emisji dziennika telewizyjnego.

Inż. konstruktor Krzysztof Komenda, b. pracownik WSK opowiedział nam historię powstania zakładu w 1951 roku, produkcję samolotów MiG-15 na licencji ZSRR , a następnie  - radzieckich śmigłowców Mi-1 oraz jego zmodyfikowanej wersji opracowanej w WSK Świdnik SM-2.  Zakłady w Świdniku stały się w 1964 roku  jednym z największych europejskich producentów śmigłowców Mi-2. Ten typ śmigłowca zagrał w filmie „Tylko dla twoich oczu” (1981) z Rogerem Moorem w roli Jamesa Bonda.

W Polsce i w Europie znane są świdnickie śmigłowce PZL Kania, PZL W-3 Sokół i PZL SW-4, szybowce SZD-30 Pirat oraz śmigłowce: Agusta A109, A119 i A139.
W 2009 r. zakłady WSK PZL Świdnik zostały sprywatyzowane i stały się częścią włosko-brytyjskiego koncernu AgustaWestland, po zmianie nazwy Leonardo Helicopters.
W Muzeum jest imponująca wystawa motocykli, a wśród nich dwumilionowa wueska z 1985 roku i motocykl, na którym w 1974 roku wyruszył w podróż dookoła świata Marek  Michel.

Ze Świdnika pojechaliśmy do Mełgwi, gdzie zwiedziliśmy neogotycki kościół św. Wita z 1910. Na miejscowym cmentarzu jest kaplica właścicieli Krępca Sawickich, pieczętujących się herbem Lubicz, grobowiec proboszcza parafii w Mełgwi: ks. Józefa Żyszkiewicza i wikariuszy ks. Wacława Zalewskiego i ks. Adama Cąkały oraz grób Jana de Rzeczyca Koźmiana, właściciela Wierzchowisk.

W Mełgwi Podzamcze zwiedziliśmy pałac z XVIII wieku zbudowany przez Stoińskich. Jego ostatnimi właścicielami byli Rulikowscy, stąd na bramie wjazdowej widnieje ich herb Korab.  Pałac użytkowany jest obecnie przez Szkołę Podstawową.

W godzinach popołudniowych dotarliśmy do  Lubartowa, gdzie powitał nas kapelan przewodników turystycznych ks. Andrzej Juźko.  Zwiedziliśmy barokowe Sanktuarium św. Anny fundacji księcia Pawła Karola Sanguszki, wysłuchaliśmy historii sprowadzenia z Wadowic z kościoła karmelitów bosych relikwii bł. Józefa Mazurka pochodzącego z Baranówki koło Lubartowa, zamordowanego przez hitlerowców w 1944 roku w Nawojowej Górze. Pobyt w Lubartowie zakończyliśmy na plebanii łamiąc się opłatkiem i śpiewaniem kolęd.

Dokumentację fotograficzną sporządzili: Maria Wiśnioch-Filo i Tomasz Mazurek.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: