Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Wycieczka i Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników

XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych na Jasną Górę  została zorganizowana w dniach 8 – 10 marca 2019 roku przez Oddział Tatrzański PTTK i Koło Przewodników im. Klimka Bachledy w Zakopanem. W rekolekcjach i nabożeństwach oraz w wykładach uczestniczyło ok. 1000 przewodników z Polski, w tym 30 osób z Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK w Lublinie.

W drodze na Jasną Górę zwiedziliśmy kilka zabytkowych obiektów sakralnych w województwie świętokrzyskim. W Skotnikach – gotycki  jednonawowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela z XIV wieku, ufundowany przez abp gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię, w Beszowej – gotycką bazylikę z kaplicą grobową rodziny Jagniątkowskich. Świątynia posiada odnowione niedawno barokowe ołtarze i piękne stalle zdobione malowidłami świętych z zakonu oo. paulinów. W Pacanowie - rozsławionym przez Kornela Makuszyńskiego - obejrzeliśmy kościół pw. św. Marcina z Sanktuarium Jezusa Konającego. Liczne wota świadczą o kulcie Krzyża od 1615 roku. W Nowym Korczynie zachwycił nas kościół franciszkanów pw. św. Stanisława z zachowaną do dziś gotycką architekturą. W późnobarokowym ołtarzu głównym zwraca uwagę obraz przedstawiający Wskrzeszenie Piotrawina, a na ścianach prezbiterium polichromia ze scenami z życia św. Stanisława.

Stary Korczyn związany był z Akademią Krakowską, bowiem senat uczelni posiadał prawo do obsady tutejszego probostwa. Stąd w kościele pw. św. Mikołaja z połowy XIV wieku są epitafia kanonika krakowskiego i profesora uczelni Jakuba z Ujścia oraz prof. Jana Józefa Rygalskiego. Ostatnim obiektem sakralnym na trasie do Częstochowy był drewniany kościółek św. Leonarda w Busku-Zdroju.

Natomiast w drodze powrotnej zwiedziliśmy siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie w woj. śląskim – w dawnym zamku Kochcickich, który następnie należał do Filipa von Rauthena, a w latach 1805 – 1945 do książęcego rodu Hohenlohe – Ingelfingen.

Wycieczkę krajoznawczą pilotował Kol. Stanisław Santarek, który przygotował także dla przewodników informatory o zwiedzanych miejscowościach, natomiast Kol. Jerzy Mleczek zajął się organizacją wyjazdu pielgrzymkowego.

Dokumentację fotograficzną sporządzili: Wiesław Wiącek i Maria Wiśnioch-Filo.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: