Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Spacer szkoleniowy wokół Parku Ludowego

Spacer szkoleniowy od Placu Bychawskiego przez dawne przedmieście Piaski do Parku Ludowego zorganizowała w dniu 17 kwietnia przewodniczka PTTK Teresa Bożek. Interesująco przekazana historia zachowanych i nieistniejących obiektów oraz ciekawostki z przeszłości wzbogaciły naszą wiedzę przewodnicką. Zachęcamy mieszkańców Lublina i turystów do odwiedzenia tej części miasta z przewodnikiem PTTK.


A oto krótka jej relacja:

„Mieszkałam w tej okolicy 16 lat i chciałam pokazać zmiany jakie zaszły w ostatnich latach. Miejsce spotkania: Plac Bychawski u wylotu Młyńskiej. Można zapytać: Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom?  

Wyruszyliśmy punktualnie o godzinie 11. Historia dzielnicy Piaski znana jest od XIV, a może XV wieku. Czy Piaski, to te od Sztukmistrza z Lublina? Spacer ul. Młyńską, jej nazwa od 1915 roku pochodzi od młyna. Niestety młyn, choć wpisany na listę zabytków, nie doczekał dnia dzisiejszego, został rozebrany.

Skąd w tym miejscu wzięły się karetki pogotowia, czy ul. Dworcowa kończyła się przy wiadukcie? Stary czy nowy metropolitalny dworzec autobusowy i jak duże zmiany wprowadzi on w dzielnicy? Co stało się z przedsiębiorstwem, od którego wzięła się nazwa ulicy Gazowej?
Wytrzeźwiałka, loteria Koziołek, buraczane Eldorado – to kolejne minione historie.

Na koniec spacer po Parku Ludowym, trochę gimnastyki w strefie fitness, trochę muzyki i podążamy na dwupoziomowy mostek, ale zaraz - zaraz, gdzie podział się samolot, w którym była kawiarnia?

Historia szkoły muzycznej, a czy wiecie ile takich szkół jest w Lublinie? Potem informacje o wodociągach i kanalizacji i skąd Lublin bierze wodę.

Zakończyliśmy przy ławeczce, gdzie można podładować nie tylko siły, ale i telefon.
Pogoda nas oszczędziła, było pochmurno ale bezwietrznie i bezdeszczowo. Na koniec aura przypomniała nam, że wiosna nadeszła i zaczęło siąpić. Wróciliśmy do domów dotlenieni i mam nadzieję z poszerzoną wiedzą”.

Dokumentację fotograficzną sporządziłia: Maria Wiśnioch-Filo

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: