Pożegnanie śp. Hanny Wyszkowskiej
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 15 stycznia 2022 roku zmarła w wieku 91 lat Hanna Wyszkowska, z domu Starzyńska, animatorka kultury, regionalistka, wieloletni członek PTTK, przewodnik turystyczny miejski i terenowy, instruktor krajoznawstwa, przodownik turystyki pieszej i górskiej, członek Ogniska Związku Podhalan w Lublinie. Osoba zasłużona dla Lublina, PTTK i Związku Podhalan.
Hanna Wyszkowska urodziła się 25 lipca 1930 roku w Lublinie. W czasie okupacji uczęszczała do tajnego Gimnazjum ss. Urszulanek, a po wojnie, po wyjeździe z rodzicami do Gdyni, kontynuowała naukę w Gimnazjum ss. Urszulanek w tym mieście, gdzie zdała maturę w 1949 roku. Po powrocie do Lublina zaczęła studiować romanistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Trzyletnie studia pierwszego stopnia skończyła w 1952 roku.
W wywiadzie dla „Kuriera Lubelskiego” mówiła: Praktycznie całe moje życie związane jest z tym miastem. Jedynie po wojnie wyjechaliśmy z rodziną do Gdyni na trzy lata. Dla mnie była to przygoda, ale doskonale pamiętam, jak moja mama co wieczór płakała z tęsknoty za rodzinnymi stronami.
Od 1965 roku przez 25 lat pracowała jako instruktorka w Wojewódzkim Domu Kultury mieszczącym się na Zamku Lubelskim, a następnie przy Dolnej Panny Marii w Lublinie. Tu opiekowała się amatorskim kołem filmowym, fotograficznym, literackim oraz klubem tańca towarzyskiego, organizowała dla młodzieży obozy wędrowne w Beskidy, Sudety i Tatry.
Z mężem Markiem Wyszkowskim, który zainteresował ją turystyką, ukończyła w 1961 roku kurs przewodnika miejskiego, a następnie terenowego, dzieląc się wiedzą o mieście i regionie z turystami z kraju i zagranicy, angażując się od razu w działalność Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Mikołaja Stanisława Pajdowskiego w Lublinie jako sekretarz, a w latach 1968-1970 i ponownie w latach 1973 – 1976 jako prezes Koła. Wychowała liczne grono przewodników turystycznych, którzy czerpali wiedzę z jej licznych artykułów o zabytkach Lublina publikowanych na łamach prasy lokalnej, w Lubelskim Informatorze Kulturalnym ZOOM, z redakcją którego współpracowała od 2007 do 2020 roku. Jej opowieści o Lublinie są zarejestrowane w Ośrodku Brama Grodzka – Teatrze NN.
Środowisko przewodników lubelskich straciło wspaniałego mentora przewodnictwa, wyjątkową Koleżankę z życzliwością opiekującą się młodą kadrą przewodników turystycznych.
Za wieloletnią pracę w instytucji kultury, PTTK i Związku Podhalan została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1990), odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1973), Złotą Honorową Odznaką PTTK (1974), Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Turystyki (1981), Złotą Odznaką Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1983), Odznaką Zasłużony Przewodnik PTTK (2012) oraz wyróżniona godnością Członka Honorowego Związku Podhalan.
Pożegnanie śp. Hanny Wyszkowskiej odbędzie się na cmentarzu parafialnym na Kalinowszczyźnie w dniu 21 stycznia ( piątek) o godz. 14.00. Kondukt żałobny wyruszy od strony ul. Wołyńskiej.
Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego i Koła Przewodników składają Rodzinie wyrazy szczerego współczucia.