Wycieczka do Kraśnika
25 marca – wycieczkę szkoleniową przygotował organizacyjnie Kol. Jerzy Mleczek przy współpracy z Kol. Teresą Bożek. W Kraśniku spotkaliśmy się z Markiem Soleckim - nauczycielem biologii, kolekcjonerem, który pokazał nam zbiór liczący ponad 1 000 eksponatów, m.in. wag z lubelskich fabryk Wilhelma Hessa, Piotra Księżyckiego, Abego Ledera oraz syfonów, żelazek, lamp naftowych czy szczątków prehistorycznych zwierząt.
W Muzeum Pożarnictwa, utworzonym w 1978 roku, zwiedziliśmy pod kierunkiem kustosza Szczepana Ignaczyńskiego liczną kolekcję sprzętu pożarniczego: wozy strażackie, syreny alarmowe, sztandary OSP z różnych miejscowości oraz ciekawe skarbonki. Interesująca była wystawa kapliczek i rzeźb upamiętniających ważne wydarzenia historyczne i papieża Jana Pawła II oraz zbiory etnograficzne. W Muzeum 24 Pułku Ułanów – Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie poznaliśmy historię tego ugrupowania, szlak bojowy i jego dowódców. Wystawa multimedialna umożliwiła nam indywidualne zwiedzanie.
Podczas spaceru po miasteczku obejrzeliśmy odnowiony budynek bożnicy, rynek z obeliskiem upamiętniającym okres walk o niepodległość w latach 1918 - 1920. Cennym obiektem sakralnym w Kraśniku jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP z zachowanym gotyckim prezbiterium z XV wieku, w którym znajduje się trójkondygnacyjny złocony ołtarz. W późniejszym okresie do gotyckiej świątyni dobudowano trzy nowe nawy oraz klasztor dla kanoników regularnych z fundacji Tęczyńskich. W świątyni znajdują się obrazy Tomasza Dolabelli, nagrobki fundatorów: Jana Gabriela, Stanisława Gabriela i Jana Baptysty Tęczyńskiego oraz jego żony Cecylii Królewny Szwedzkiej.
W Stróży urzekła nas kaplica Trójcy Świętej. Ten unikatowy późnobarokowy kościółek fundacji Teresy Zamoyskiej, zbudowany na planie trójkąta, zaprojektował pochodzący z Wiednia arch. Josef Horsch. Na fasadzie widnieje herb Zamoyskich Jelita, wewnątrz trzy obrazy z 2015 roku: Trójcy Świętej, św. Jana Nepomucena i św. Walentego.
Po posiłku w karczmie w Wysokiem wróciliśmy przez Krzczonów i Chmiel do Lublina.
Dokumentację fotograficzną sporządzili: Jerzy Mleczek, Wojciech Filo i Maria Wiśnioch-Filo