Koło Przewodników Miejskich i Terenowych

im. M. S. Pajdowskiego w Lublinie

Wycieczka szlakiem dawnych cerkwi

1 lipca – Kol. Jerzy Mleczek przygotował i poprowadził wycieczkę szlakiem dawnych cerkwi znajdujących się na terenie powiatu tomaszowskiego i hrubieszowskiego.

W Tomaszowie Lubelskim zwiedziliśmy drewniany kościół parafialny pw. Zwiastowania NMP z 1627 roku, przebudowany w 1727 roku, z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, w Jarczowie drewnianą cerkiew unicką z XVII wieku, która w 1875 roku została zamieniona na prawosławną, a w 1921 roku na kościół rzymskokatolicki oraz murowany kościół pw. św. Stanisława Biskupa. W Budyninie znajduje się  d. cerkiew unicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, obecnie kościół filialny rzymskokatolicki pw. Opieki NMP, należący do parafii w Machnówku, a w Chłopiatynie - zabytkową drewnianą greckokatolicką cerkiew Zesłania Ducha Świętego z XIX wieku, obecnie kościół rzymskokatolicki.

W Dołhobyczowie obejrzeliśmy dawny późnoklasycystyczny pałac Ludwika Rastawieckiego, kasztelana Królestwa Polskiego oraz cerkiew prawosławną pw. Symeona  Słupnika, wybudowaną w latach 1900-1904 w stylu neobizantyjskim.
 
Następnie wstąpiliśmy na cmentarz w Sahryniu, gdzie znajduje się pomnik ofiar akcji przeprowadzonej w dniu 10 marca 1944 roku przez oddziały AK i BCh na ludności ukraińskiej z Sahrynia, Szychowic, Modrynia, Turkowic, Łaskowa wspierającej zgrupowania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

Wyjazd zakończyliśmy w leśnym kompleksie koło Lipowca  przy ognisku, racząc się pieczonymi kiełbaskami. Do Lublina wróciliśmy zrelaksowani przez Werbkowice i Zamość.

Dokumentację fotograficzną sporządzili: Radosław Skuła, Marcin Turski i Wojciech Filo.

Publikacje:

Historia przewodnictwa
turystycznego w Lublinie: